W spotkaniu wzięli również udział weterani, którzy walczyli o miasto. Prezydent przypominał, że dzięki mądrym decyzjom generała Stanisława Maczka, dowódcy I Dywizji Pancernej, miasto zostało zdobyte bez poważniejszych zniszczeń.
- Może właśnie dlatego, że Polska została tak zniszczona i zmasakrowana, pan generał i jego żołnierze byli tak mocno uwrażliwieni na to, że - mimo walki i konieczności zdobycia miasta - umożliwić ludziom jak najlepsze życie, jak najmniej zrujnować - mówił.
Odznaczenia dla działaczy
Andrzej Duda podczas spotkania wręczył działaczom polonijnym odznaczenia oraz polskie flagi. Wyjaśniał, że jest to symboliczne podziękowanie za podtrzymywanie polskości w Holandii.
- Cieszę się, że mogłem naszym holenderskim przyjaciołom i Polakom mieszkającym w Holandii, budującym tu polskie życie, wręczyć te odznaczenia i flagi. Bardzo dziękuję za tę działalność, to jest niezwykle ważne, by uczyć polskie dzieci na holenderskiej ziemi języka polskiego, polskiej historii i kultury - zaznaczył.
Prezydent - podkreślając bliskie relacje Polski z Holandią - zachęcał jednocześnie Polaków mieszkających w tym kraju do powrotu do ojczyzny. Wyraził nadzieję, że w Polsce uda się stworzyć warunki konkurencyjne z holenderskimi, belgijskimi, francuskimi czy niemieckimi, że będzie można zarobić w kraju podobne pieniądze jak w tych państwach. - Staramy się o to. Ostatnimi czasy całkiem nie najgorzej nam się to udaje - powiedział.
Spotkanie z premierem Holandii
Z kolei w środę w Hadze prezydent Andrzej Duda spotkał się z Markiem Rutte. Przed rozpoczęciem śniadania roboczego Mark Rutte zapewniał, że Holandia jest wciąż wdzięczna Polakom. - Pozwólcie mi wykorzystać tę okazję, aby podziękować wam i polskiemu narodowi za to, że głównie to wasz kraj przyczynił się do oswobodzenia Holandii podczas II wojny światowej - powiedział holenderski premier i dodał: "Nigdy tego nie zapomnimy. Wasz kraj, ci żołnierze 75. lat temu walczyli o naszą wolność, choć wtedy Polska była nadal pod okupacją niemiecką. Będziemy zawsze im wdzięczni".
Prezydent Andrzej Duda podziękował premierowi za podtrzymywanie pamięci o wysiłku polskich żołnierzy. - Wczoraj mieliśmy tę wielką przyjemność i zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystościach w Bredzie, gdzie we wspaniały sposób zostali upamiętnieni polscy żołnierze, którzy polegli, ale zostali także pięknie przyjęci polscy weterani, za co ogromnie dziękujemy - powiedział Andrzej Duda, który podziękował również władzom Holandii za to, że "w tak piękny sposób został uczczony ten czyn zbrojny Polaków". We wtorek w Bredzie z okazji 75 rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej uczczono polskich żołnierzy. W uroczystości brał udział prezydent Andrzej Duda i Król Niderlandów Wilhelm - Aleksander.
Rozmowy o przyszłości UE
Holenderski premier Mark Rutte mówił, że podczas śniadania poruszona zostanie między innymi sprawa polityki Unii Europejskiej. - Oba nasze kraje mają wiele korzyści z bycia w Unii Europejskiej. Jesteśmy związani unijnymi regułami i zobowiązaniami, żeby popierać się we wszystkich obszarach polityki, które łączą nasze wysiłki w dobrych i złych czasach. Dziś rano mamy wiele ważnych tematów do omówienia w programie, włączając w to brexit, zmiany klimatu, jednolity rynek i następny budżet Unii Europejskiej - zaznaczył Mark Rutte.
Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił, że będzie chciał rozmawiać między innymi o polityce i bezpieczeństwie w Unii Europejskiej, a także o rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Holandią. - Inwestycje holenderskie w Polsce są ogromne, mam nadzieję, że będą rosły także inwestycje polskie w Holandii. Na pewno będziemy rozmawiali o tym wspólnym rynku gospodarczym, kwestiach związanych z wolnością świadczenia usług, o kwestiach związanych ze świadczeniem pracy, o problemach także związanych z brexitem, w tym kontekście nie sposób pominąć także kwestii przyszłego europejskiego budżetu, wieloletnich ram finansowych, ich kształtu, tego jakie środki zostaną skierowane na politykę spójności, jakie środki zostaną skierowane na wspólną politykę rolną - zaznaczył prezydent.
Prezydent spotkał się też z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Spotka się również z Dyrektorem Generalnym Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej.
Kolejnymi punktami wizyty prezydenta w Holandii będą rozmowy z przewodniczącym Senatu oraz z przewodniczącym Izby Niższej Niderlandów. Jednym z tematów spotkania będzie sytuacja polskiej społeczności w Królestwie Niderlandów. Obecnie pracuje tam ponad 200 tysięcy Polaków. Ostatnim punktem programu będzie wizyta prezydenta w Rotterdamie, gdzie dojdzie do podpisania porozumienia o współpracy między portem w Rotterdamie, a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
IAR/PAP/dad