Vydas Dolinskas, dyrektor Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt przybliżył zebranym ideę i etapy odbudowy symbolu państwowości litewskiej. Pałac książąt litewskich po długoletnich badaniach, prowadzonych od roku 1987 był odtworzony, w latach 2002–2018. Jak zaznaczył dyrektor Vydas Dolinskas, pałac był odtworzony w taki sposób jak mógł wyglądać.
Dyrektor ocenił bardzo dobrze współpracę z polskimi instytucjami. Pałac współpracuje z ponad stoma placówkami kulturalnymi w Polsce: - Naszymi głównymi partnerami są Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, czy Zamek Królewski w Warszawie. Bardzo różne instytucje są naszymi partnerami i ta współpraca jest bardzo aktywna w wielu dziedzinach, także Rzeczpospolita Obojga Narodów żyje nadal.
Foto: Katarzyna Łoza
Wiele osób po wykładzie gratulowała wielkiego sukcesu odtworzenia zamku. Jeden z gości przypomniał, że językiem urzędowym Wielkiego Księstwa był język ruski i obecnie litewskie „dėkoju” jest zbliżone do ukraińskiego „diakuju”.
Wykład dyrektora Pałacu Wielkich Książąt Litewskich był 93. Spotkaniem Ossolińskim. Następne odbędzie się w lutym 2020 roku.
Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski