Redakcja Polska

We Lwowie wykład o prawie rzymskim w ramach Spotkań Ossolińskich

14.02.2020 11:18
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, krewny ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, wystąpił z wykładem we Lwowie. Sala Biblioteki im. Stefanyka w historii elitarnych Spotkań Ossolińskich nigdy nie była tak wypełniona. Zabrakło krzeseł nie tylko w sali bibliotecznej, ale również na galerii. Na wydarzenie licznie przybyli lwowscy Polacy, przedstawiciele ukraińskiej inteligencji i studenci prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Znakomity wykład o prawie rzymskim w ramach Spotkań Ossolińskich. Materiał Wojciecha Jankowskiego
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Brier, prawnuk ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, wystąpił we Lwowie.
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, prawnuk ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, wystąpił we Lwowie.Foto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Wykład zatytułowany "Tradycje łacińskiej Europy i prawo rzymskie" chociaż z założenia dotyczył zachodniej tradycji europejskiej, w wielu fragmentach odwoływał się do Lwowa. Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier stwierdził nawet "wszyscy pochodzą ze Lwowa". - Gdzie nie pojedzie się, spotyka się osoby jakoś ze Lwowem związane, albo ze Lwowa pochodzą - mówił.

Rodzina Longchamps de Bérier należała do hugenotów, którzy opuścili Francję po odwołaniu przez Ludwika XIV edyktu nantejskiego w 1685. Przybyli do Lwowa i tam się osiedlili, z czasem spolonizowali i przeszli na katolicyzm. Franciszek (V) jest stryjecznym wnukiem ostatniego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza, prof. Romana Longchamps de Bérier, który został zamordowany przez Niemców wraz z innymi profesorami w 1941 roku. - Wielką tragedią było zamordowanie Romana i jego trzech synów, wtedy gdy zgładzono profesorów lwowskich, ich synów i wnuków. Zamordowano wówczas też trzy żony. To urosło do symbolu. Oni zostali zamordowani dlatego, że byli polskimi profesorami we Lwowie - mówił.

Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Franciszek Longchamps de Bérier jest księdzem katolickim, profesorem nauk prawnych, kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem prezydium Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Wykład o prawie rzymskim zainaugurował cykl z roku 2020 i był 94. wydarzeniem w ramach Spotkań Ossolińskich we Lwowie.

 

Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

dad

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina