Redakcja Polska

Burzliwe negocjacje w sprawie pokoju, expose szefa polskiej dyplomacji oraz ostrzeżenia przed rosyjską dezinformacją przed wyborami

25.04.2025 17:30
W tym wydaniu: amerykański prezydent chce poświęcić Krym aby osiągnąć pokój, szef dyplomacji Radosław Sikorski przestrzega przed Rosją oraz próby Moskwy oraz Mińska wpłynięcia na wybór polskiego prezydenta.
Audio
Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie coroczne expose
Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie coroczne exposePAP/Leszek Szymański

Trump nie ma wątpliwości. "Krym pozostanie przy Rosji"

„Nie jestem zadowolony z rosyjskich ataków na Kijów. Są niepotrzebne i w złym momencie. Władimir, STOP!” - napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. W ukraińskiej stolicy zakończyły się prace poszukiwawczo-ratunkowe po czwartkowym ataku rakietowym Rosjan. Bilans ofiar to 12 cywilów zabitych i 87 rannych.

Rosyjskie media ocenzurowały apel prezydenta Donalda Trumpa do Władimira Putina, dotyczący zaprzestania rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta, a to oznacza, że był on istotny. Tak uważa były korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji Wacław Radziwinowicz.

Pomimo apelu pod adresem Władimira Putina, podczas spotkania z dziennikarzami Trump nie zapowiedział jednak dodatkowych sankcji na Rosję i wyraził przekonanie, że osiągnie pokój na Ukrainie. Pytany przez dziennikarzy czy uważa, że Rosja stoi na przeszkodzie do pokoju, udzielił wymijającej odpowiedzi. „Do tanga trzeba dwojga. Ukraina tez musi chcieć porozumienia. A są uderzani bardzo mocno” - stwierdził.

Pytany czy uważa, że Ukraina powinna oddać Rosji Krym, Trump stwierdził, że na jego odzyskanie są małe szanse i ocenił, że to Barack Obama „oddał” Rosji Krym. 

W środę w Londynie miały się odbyć rozmowy na poziomie szefów resortów dyplomacji USA, Ukrainy, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Nie przyjechał na nie jednak amerykański sekretarz stanu. Wcześniej Kijów odrzucił ultimatum Rosji dotyczące rosyjskiej okupacji Krymu.

Stany Zjednoczone najwyraźniej szukają pretekstu, by wycofać się z negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą - mówił Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. "Ta propozycja od początku była nie do przyjęcia" - podsumował ekspert.

Ukraińskie władze wciąż deklarują, że są otwarte na rozmowy o wstrzymaniu ognia i pokoju w wojnie z Rosją. Nie akceptują jednak kapitulacji.

Sikorski w exposé wysłał mocny sygnał Rosji

Profesor Roman Kuźniar chwali wystąpienie Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych przedstawił w środę w Sejmie kierunki polskiej polityki zagranicznej na 2025 rok. Podkreślił, że sytuacja międzynarodowa jest najtrudniejsza od dekad. Zaznaczył, że dopóki NATO pozostaje efektywnym sojuszem, Rosja nie ma szans na zwycięstwo. "Trzeba Rosji wybić z głowy jakiekolwiek ambicje imperialne i chęć dalszego wpływania na kraje Europy Środkowej" - mówił politolog Roman Kuźniar. 

Minister Sikorski podkreślał w wystąpieniu, że Polska jest silniejsza dzięki członkostwu w NATO i Unii Europejskiej, które zapewniają jej bezpieczeństwo i suwerenność. Zaznaczył, że Polska będzie wspierać tworzenie europejskich sił szybkiego reagowania. "Radosław Sikorski nawiązywał też do relacji transatlantyckich" - podkreślił Roman Kuźniar.

Expose ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego nie było zaskakujące ani kontrowersyjne - ocenił politolog, prezes Klubu Jagiellońskiego Paweł Musiałek.

Zdaniem Sikorskiego wynik wojny Rosji z Ukrainą określi poziom bezpieczeństwa naszego regionu na lata. Oświadczył, że "rosyjski imperializm jest naszym wrogiem. To jest nasza dzisiejsza polityka wobec reżimu Putina. Innej nie będzie"- zaznaczył Sikorski.

Realne zagrożenie działaniami dezinformacyjnymi tuż przed wyborami prezydenckimi

Minister cyfryzacji zapewnia, że państwo wypracowało odpowiednie rozwiązania pozwalające na szybką reakcję na zagrożenia związane z dezinformacją. W Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier Krzysztof Gawkowski ostrzegał jednak, że zagrożeń nie należy lekceważyć i nawet pozornie niewielkie błędy mogą doprowadzić do paraliżu państwa. Jednym z najważniejszych elementów walki z dezinformacją jest przyśpieszenie przepływu informacji i usprawnienie komunikacji po stronie rządowej.

Eksperci spodziewają się nasilenia działań dezinformacyjnych tuż przed wyborami prezydenckimi. Już teraz widać próby wykorzystywania dezinformacji, ale na razie w tej kwestii jest "dosyć spokojnie, ale tak niepokojąco spokojnie". Mówiła o tym między innymi Magdalena Wilczyńska, dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK. 

Słowa Magdaleny Wilczyńskiej z NASK potwierdza Marcel Kiełtyka, członek zarządu Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce organizacji non-profit zajmującej się walką dezinformacją.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci zaapelowali o weryfikowanie sensacyjnych informacji i niepodawanie ich dalej, bez potwierdzenia wiadomości w innych źródłach.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, natomiast ich ewentualna druga tura jest zaplanowana na 1 czerwca.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Wojna celna między mocarstwami, rekolacja wojsk USA z Jasionki oraz udział Chin w wojnie przeciwko Ukrainie

11.04.2025 17:30
W tym wydaniu: Donald Trump nakłada, po czym zawiesza cła na towary z UE, nie odpuszcza jedynie Chinom, skomentujemy przeniesienie żołnierzy i sprzętu USA z Jasionki do innych miejsc w Polsce oraz europejskie wsparcie dla walczącej, nie tylko z Rosjanami, Ukrainy

Rozmowy o zakończeniu wojny w Paryżu, rosyjskie groźby wobec Polski oraz unijna debata o kolejnym pakiecie sankcji wobec Moskwy

18.04.2025 17:30
W tym wydaniu: rozmowy USA z przedstawicielami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii na temat działań zmierzających do zakończenia wojny na Ukrainie, szef rosyjskiego wywiadu o ataku NATO na Rosję lub Białoruś oraz spotkanie szefów dyplomacji państw UE.