"Staramy się ogromny kapitał i ogromny potencjał jaki mamy w naszych rodakach żyjących poza granicami kraju wykorzystać , ale wykorzystać obustronnie. Oczywiście dla realizacji naszych celów i zadań państwa polskiego, ale również wzajemnie. Staramy się wspierać Polonię i Polaków poza granicami kraju i dać im to co najlepsze, żeby stworzyć rodakom za granicą przede wszystkim warunki do trwania w polskości, do umacniania polskiej tożsamości, kultury, języka ojczystego" - mówi dyrektor Iwona Kozłowska.
"Ten ogromny potencjał działa we dwie strony. Z jednej strony jest to dla nas ogromna szansa bo zyskujemy wspaniałych ambasadorów Polski i polskości w świecie, a dla Polonii jesteśmy oczywiście tą ojczyzną przodków. Polonia to przecież często trzecie, czwarte, piąte pokolenie. Jeżeli spojrzymy na przykład na Amerykę Południową to mówimy tu starej emigracji z XIX wieku. Polska jest dla nich bardzo często tym niespełnionym marzeniem, do której się dąży przez całe życie i w kolejnych pokoleniach powraca" - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Dwaj pierwsi przedstawiciele Polonii w Ameryce Łacińskiej otrzymali niedawno Karty Polaka. Podczas uroczystości podkreślano, że ma ona "charakter historyczny" bo Polska otwiera się, także w wymiarze legislacyjnym, na dwa miliony Polaków z Brazylii, Argentyny, Urugwaju, także na młodzież o polskich korzeniach.
- Ubiegłoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej dodał animuszu młodym ludziom, którzy widzą sens w tym, żeby czuć się Polakami i wzmacniać polskość. Będziemy ich w tym wspierać - zapewnia dyrektor Iwona Kozłowska.
Czy pomagamy Polakom w Kazachstanie? Czy przyspieszenie ich repatriacji jest dla Polski ważne? Jak zachęcić władze samorządowe do pomocy repatriantom? - na te i inne pytania odpowiadała, w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy - Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas.