Redakcja Polska

5 milionów skanów Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie

30.03.2020 11:00
Zakład im. Ossolińskich został ufundowany przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 roku. Po II wojnie światowej, gdy zmieniły się granice Rzeczypospolitej, przeniósł się do Wrocławia. Ossolineum we Lwowie ciągle jednak prowadzi działalność.
Audio
  • Działalność Ossolineum we Lwowie. Materiał Wojciecha Jankowskiego (IAR)
Wiktoria Malicka
Wiktoria Malicka Foto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Jak zauważyła pełnomocnik Ossolineum we Lwowie Wiktoria Malicka, Zakład prowadzi wieloraką działalność. Prowadzi on gigantyczną pracę skanowania przedwojennych zbiorów, oznacza w przestrzeni miasta miejsca związane z historią i prowadzi cykliczne wykłady i debaty w ramach cyklu Spotkania Ossolińskie.

Lwia część zbiorów przedwojennych Zakładu Ossolińskich została we Lwowie. - Do Wrocławia trafiło jedynie 27% zbiorów bibliotecznych i tylko 5% sztuki z działającego w strukturach zakładu Muzeum Lubomirskich. Spadkobiercą Biblioteki Ossolińskich jest Lwowska Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Z tą biblioteką współpracujemy najściślej, bo od 2004 roku skanujemy ossolińskie zbiory. Do dziś zrobiliśmy 5 milionów skanów - tłumaczyła Malicka.

Ważną inicjatywą zakładu są  Spotkania Ossolińskie - jedyne, cykliczne wydarzenie kulturalne we Lwowie prowadzone w języku polskim. - Wprowadziliśmy zasadę, że odbywają się raz w miesiącu, społeczność lwowska wie, że spotkania odbędą się na pewno, a frekwencja jest znakomita. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się na przeniesienie z Pałacu Baworowskich do czytelni głównej Biblioteki Stefanyka, która mieści 100 osób - mówiła Wiktoria Malicka.

Podobnie jak w innych miejscach w Polsce i na Ukrainie działalność Ossolineum została wstrzymana z powodu kwarantanny. Najbliższe wydarzenie z cyklu Spotkań Ossolińskich zostało również zostało odwołane.


Wojciech Jankowski

dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów