Redakcja Polska

Lwów w czasach kwarantanny

01.04.2020 13:41
Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa od ponad dwóch tygodni Lwów, tak jak  wiele innych miast Ukrainy, został zamknięty na kwarantannę. Od 25 marca ukraiński rząd wprowadził tzw. stan sytuacji nadzwyczajnej – przedłużając kwarantannę o cały miesiąc – do 24 kwietnia.
Audio
  • Lwów w czasach kwarantanny. Przygotował Eugeniusz Sało
Lwów w czasach kwarantanny
Lwów w czasach kwarantannyEugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

Jak wygląda Lwów w czasach kwarantanny? Otóż czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe. Placówki oświatowe, ośrodki kultury, centra handlowe są zamknięte. Msze święte z kościołów i cerkwi są transmitowane za pośrednictwem internetu. Do sklepów spożywczych i transportu publicznego zabroniono wchodzić bez masek ochronnych. Zakazano także przebywanie bez masek na boiskach sportowych i placach zabaw. Za nieprzestrzeganie kwarantanny wprowadzono kary pieniężne. 

Opustoszałe miasto

Centrum miasta, które całodobowo tętniło życiem, opustoszało. Na ulicach prawie nie ma ludzi. Jeżdżą tramwaje, w których możemy zobaczyć kilkanaście osób w maskach. Na rowerach i skuterach jeżdżą młodzi ludzie, którzy dostarczają zamówione jedzenie na wynos. Co jakiś czas są dezynfekowane chodniki, place, ulice i przystanki. Na lwowskim ratuszu umieszczono głośniki transmitujące komunikaty o zasadach bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jeżdżą również specjalne samochody informujące o niewychodzenie z domów bez potrzeby i utrzymywanie kilkumetrowego dystansu. Widnieją bilbordy z apelem o pozostawanie w domach. Smutnie to wygląda, ale najważniejsze, aby przestrzegać zasad kwarantanny, pozostawać w domach i nie ulegać panice. 

Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

Szybkie testy ujawniły koronawirusa u czterech osób

Od poniedziałku we Lwowie masowo są sprawdzani lekarze, pracownicy służb socjalnych i komunalnych. Lekarskie grupy mobilne rozpoczęły również badanie osób, którzy wrócili z zagranicy.

Po zbadaniu już ponad 200 osób, testy ekspresowe wykazały zarażenie koronawirusem u trzech kierowców komunikacji miejskiej. Pozytywny wynik również potwierdzono u izolowanej w szpitalu pacjentki z zapaleniem płuc. Ponieważ testy ekspresowe nie są w pełni wiarygodne, badania wysłano do Centrum Laboratoryjnego Ministerstwa Ochrony Zdrowia w obwodzie lwowskim, które od niedawna przeprowadza testy PCR. Mer Lwowa Andrij Sadowyj poinformował, że kierowcy są izolowani, stan ich zdrowia jest stabilny. Obecnie czekają na wyniki testów laboratoryjnych. 

Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

103 osoby z podejrzeniem koronawirusa

Dotychczas we Lwowie i w obwodzie lwowskim jest 6 oficjalnie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem Covid-19. Jedna osoba wyleczyła się. Z podejrzeniami zarażenia izolowano 103 osoby. We lwowskim szpitalu chorób zakaźnych leczonych jest 42 osoby. W domowej izolacji przebywa jeszcze 61 osób. 

Na Ukrainie wykryto 669 przypadków. Siedemnaście osób zmarło. Dziesięć osób wyzdrowiało. Od początku pandemii sprawdzono ponad trzy tysiące osób. 


Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina koronawirus

MSZ: w środę 11 rejsów w ramach akcji "Lot do domu"

01.04.2020 09:14
W środę 1 kwietnia odbędzie się 11 rejsów do Warszawy w ramach akcji "Lot do domu", m.in. z Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Turcji, Argentyny i Australii - poinformował na Twitterze resort spraw zagranicznych.

Poczta Polska. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę podczas epidemii

01.04.2020 10:16
Poczta Polska wypłaci dodatkowe 700 zł brutto listonoszom, kierowcom, pracownikom placówek pocztowych, sortowni oraz ochrony, którzy byli obecni w pracy od ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformowała w środę spółka.

Rosjanie wciąż mają kłopoty, żeby wrócić z zagranicy do domu

01.04.2020 11:27
Co najmniej 35 tysięcy Rosjan ma problemy z powrotem z zagranicy do domu - podał portal „Meduza”. Jedną z przeszkód są ograniczenia nałożone na porty lotnicze. Jedno lotnisko może od dziś przyjąć nie więcej niż 200 pasażerów na dobę. Wyjątek stanowi moskiewskie Szeremietiewo, dla którego podwyższono limit do 500 osób.