W ramach akcji „Polonia4Neighbours” resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.
Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, inicjatorka akcji.
W Kanadzie Kongres Polonii Kanadyjskiej wezwał wszystkie organizacje do wspierania sąsiadów i niesienia pomocy, Polonia organizuje wyjazdy do osób starszych czy organizuje pomoc w zakupach i transporcie żywności. W Niemczech wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej organizują pomoc w lokalnym środowisku, w tym dyżury kryzysowe. Z kolei w Islandii Polacy organizują akcję pomocową dla tamtejszej służby zdrowia, w tym ratownictwa medycznego. Z pozytywnym odzewem spotkał się apel ambasadora RP do rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne - lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i ratowników medycznych - a nie pracujących obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia.
Warto podkreślić, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.
MSZ – w ramach środków polonijnych - wspiera działania oraz aktywność Polonii polegającą na samoorganizacji i solidarności społecznej w środowiskach lokalnych, które służą przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu COVID-19.
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Jest to też akcja, która niezwykle uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, która jest niezwykle pozytywna, gdyż pozwala budować dobre relacje w tych lokalnych społecznościach, ale przez to umacniać również stosunki bilateralne, jakie Polska rozwija z krajami zamieszkania Polonii - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Naturalnie we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych i realizowanych przez środowiska polskie i polonijne w miejscach zamieszkania i w okresie pandemii, na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i przestrzeganie przepisów władz miejscowych.
Z Iwoną Kozłowską, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, rozmawia Halina Ostas.
Źródło: DWPPG MSZ