Aby oddać ważny głos, na karcie do głosowania należy postawić znak "x" przy nazwisku wybranego kandydata. Znak "x" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Informacje, jak oddać ważny głos, znajdują się na dole karty do głosowania.
W tegorocznych wyborach o najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej):
- Robert Biedroń
- Krzysztof Bosak
- Andrzej Duda
- Szymon Hołownia
- Marek Jakubiak
- Włodzimierz Kosiniak-Kamysz
- Mirosław Piotrowski
- Paweł Tanajno
- Rafał Trzaskowski
- Waldemar Witkowski
- Stanisław Żółtek
Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 12 lipca odbędzie się druga tura głosowania. Prezydentem Rzeczpospolitej zostanie wówczas ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.
Wybory powszechne, równe, bezpośrednie i tajne
Zgodnie z Konstytucją Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.
Prezydent obejmuje urząd po złożeniu przed Zgromadzeniem Narodowym następującej przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".
Prezydent na arenie międzynarodowej
Jako reprezentant Rzeczypospolitej Prezydent uosabia państwo na arenie międzynarodowej, szczególnie w kontaktach z innymi państwami oraz organizacjami międzynarodowymi, jak Wspólnoty Europejskie, NATO czy ONZ. To właśnie Prezydent ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe.
Konstytucja stanowi, że Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych RP. W czasie pokoju sprawuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Organem doradczym Prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
Zwierzchnictwo prezydenta nad Siłami Zbrojnymi symbolizuje Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wzorowany na Chorągwi Rzeczypospolitej. Chorągiew RP, którą posługiwał się tylko prezydent, w 1939 roku została wywieziona do Londynu, gdzie używana była przez Prezydentów na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 roku została przekazana Prezydentowi Lechowi Wałęsie przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obecnie znajduje się w Zamku Królewskim.
Współpraca z rządem
Warunkiem wejścia w życie każdej ustawy w Polsce jest podpisanie jej przez Prezydenta. Jeśli ma on wątpliwości co do słuszności przyjętych w ustawie rozwiązań lub jej zgodności z Konstytucją, może ustawę zawetować i ponownie przesłać Sejmowi lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją. Sejm może weto Prezydenta odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jej wejście w życie zależy od treści wydanego przez Trybunał orzeczenia.
W myśl Konstytucji prezydent desygnuje Premiera, którym zwyczajowo jest osoba wskazana przez większość parlamentarną. Desygnowany Premier proponuje Prezydentowi skład Rady Ministrów.
Prezydent nadaje też ordery i odznaczenia, w tym najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, a także między innymi pięcioklasowe - Order Odrodzenia Polski i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzyklasowy Order Krzyża Wojskowego. Prezydent nadaje też najważniejsze odznaczenia wojskowe, jak Krzyż Wojskowy czy Wojskowy Krzyż zasługi z Mieczami.
Prezydent nadaje stopnie profesorskie i nominacje sędziowskie. Na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje osoby do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego: Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych oraz wojskowych.
IAR/PAP/ho