Oba tytuły są udostępniane bezpłatnie w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej, a finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Koordynatorem projektu jest prof. Dariusz Kuźmina z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na UW.
„Cogito dla Polonii” to nowoczesne medium dla Polaków w wieku 12–19 lat, którego twórcami jest młodzież polonijna z całego świata i dziennikarze z magazynu „Cogito”. W każdym e-wydaniu prezentowane są najciekawsze publikacje związane z Polską i Polonią z całego świata, pokazujące, że poza granicami kraju młodzi Polacy kultywują tradycje i pamięć o ojczyźnie, dbają o dziedzictwo narodowe. Tematyka e-wydań dotyczy przede wszystkim życia młodej Polonii, inicjatyw szkół polskich oraz stowarzyszeń polonijnych, nauki języka ojczystego, kursu do matury z j. polskiego za granicą, historii i kultury Polski. Redaktor naczelną jest Ola Siewko.
„Kumpel dla Polonii” jest nie tylko „kumplem” dzieci polonijnych (6–10 lat), ale też pomaga im pokochać język polski, odkryć polską przyrodę, poznać polską kulturę i historię. Jest pismem, które łączy też pokolenia i daje przyczynek do rozmów o Polsce. E-magazyn „Kumpel dla Polonii” publikuje informacje o akcjach, konkursach czy wydarzeniach skierowanych do polonijnych dzieci. Redaktor naczelną jest Agnieszka Wyganowska.
O specyfice obu magazynów, o potrzebach edukacyjnych młodych i najmłodszych Polaków mieszkających poza Polską oraz o tekstach dziennikarskich, tworzonych przez polonijną młodzież, które trafiają na łamy „Cogito dla Polonii” redaktor naczelna pisma Ola Siewko opowiada Ewie Plisieckiej.