Redakcja Polska

Wysoki poziom filmów na Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA

17.11.2020 11:00
Tegoroczna edycja z powodu pandemii koronawirusa odbyła się online, nie zmniejszyło to jednak zainteresowania wiernej festiwalowej widowni.
Audio
  • Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA. Rozmowa z dyrektor Agatą Lewandowski [posłuchaj]
Tegoroczna EMiGRA - wyjątkowo online
Tegoroczna EMiGRA - wyjątkowo onlineFoto: materiały prasowe

VIII edycja festiwalu filmów emigracyjnych w Warszawie odbyła się w dniach 6-8 listopada. - Poziom filmów jest wysoki – podsumowała tegoroczny festiwalowy konkurs przewodnicząca jury dr Małgorzata Przedpełska – Bieniek.

Na tegoroczny konkurs festiwalu EMiGRA wpłynęły 62 filmy z całego świata, wiele z nich było z Ameryki Południowej – z Paragwaju, Boliwii, Brazylii i Argentyny, dotarł także jeden film od Polaków mieszkających w Japonii. Wśród nagrodzonych obrazów znajdują się m.in. Jazda obowiązkowa w reżyserii Ewy Kochańskiej, Przemyśl, złamane marzenia w reżyserii Tomasza Magierskiego i film Wojciecha Kusia Spowiedź emigranta.

- Od kilku lat otrzymujemy coraz więcej filmów od młodych polskich filmowców z Wielkiej Brytanii, z czego wyraźnie widać, że powstaje tam silne polskie środowisko filmowe. Od poprzedniej edycji nastąpiła zmiana generacyjna napływających prac – mówi pomysłodawczyni i dyrektor EMiGR-y Agata Lewandowski. - Festiwal EMiGRA rusza teraz w świat – najbliższa edycja zagraniczna festiwalu już 21 listopada we Lwowie, później Chicago, Berlin, Londyn i Wilno – dodaje Agata Lewandowski. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Nagrody i wyróżnienia 8 Festiwalu Filmowego EMiGRA 2020

Chudzielec – reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2020 – Złota EMiGRA za reportaż o pasji i wierze w moc ludzką nakręcony w niezwykle trudnych warunkach z charyzmatycznym bohaterem w roli głównej.

Przedpokój do raju – reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, Boliwia/Polska 2015 – Złota EMiGRA za wysublimowany barkowy dźwięk Boliwii uratowany przed zapomnieniem przez Polaka.

Spowiedź emigranta – reż. Wojciech Kuś, Polska 2020 – Złota EMiGRA za oryginalne połączenie monodramu Spowiedź emigranta ze spontaniczną i emocjonalną relacją rozmów Czesława Mozila z Polakami spotkanymi w czasie trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii.

Jazda obowiązkowa – reż. Ewa Kochańska, Polska 2018 – Srebrna EMiGRA za niewidoczne wejście z kamerą w życie rodziny Polniuków z Ukrainy.

Blanco – reż. Sol Janik, Argentyna 2020 – Srebrna EMiGRA za intuicyjną bliskość prowadzenia kamery portretującej bohatera filmu

2020 Dziennik Izolacji – reż. Mariusz Wirski, Wielka Brytania/Polska 2020 -  Srebrna EMiGRA – za wrażliwość języka filmowego w szczególnych czasach pandemii.

Przemyśl, złamane marzenia – reż. Tomasz Magierski, Polska 2019 – Miedziana EMiGRA za wielowymiarowość opowieści o dramatycznych losach Reni Spiegel.

Miedzina EMiGRA dla Agnieszki Karaś i Kaia von Westermanna – pary polsko-niemieckich filmowców za cykl filmów dokumentalnych łamiący polsko-niemieckie stereotypy – Zaduszki, Der Pole, der auch Deutscher war (Polak, który był tez Niemcem) i 44 Jahre Knast (44 lata więzienia).

(nie)Wakacyjne podróże – reż. Monika Kuczyniecka, Polska 2017 – pierwsza dziecięca EMIGRA dla Moniki Kuczynieckiej i uczniów szkoły w Mroczy za wrażliwość animacji pokazującej emigrację z punktu widzenia dziecka.

NAGRODA SPECJALNA 8 EMiGRY – dla Cezarego Ciszewskiego – polskiego dziennikarza dokumentującego od kilkudziesięciu lat życie Polaków na emigracji, tym razem za cykl reportaży – Powroty.