Redakcja Polska

Muzeum Pamięci Sybiru pozyskało unikatową kolekcję "Gońca Krakowskiego"

05.12.2020 13:20
72 numery "Gońca Krakowskiego", który jako pierwszy na ziemiach polskich opublikował listę ofiar katyńskich, znalazło się w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To - jak mówi dyrektor instytucji - unikatowa kolekcja i ważne źródło historyczne.
Wystawa Zesłańcy  Sybiracy  Deportowani na ogrodzeniu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Wystawa "Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani" na ogrodzeniu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec ubiegłego roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej; powstał też nowy budynek. W muzeum trwają przygotowywania do otwarcia. Kończą się prace przy wystawie stałej, pozyskiwane są kolejne eksponaty.

Muzeum pozyskało w ostatnim czasie wyjątkową kolekcję 72 numerów "Gońca Krakowskiego" z 1943 roku - mówił na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

"Goniec Krakowski" niemiecka gadzinówka, która wychodziła od 1939 roku aż do 1945 jako pierwsza na ziemiach polskich (...) opublikowała listę ofiar katyńskich łącznie ze zdjęciami ekshumacji" - powiedział Śleszyński. Dodał, że Niemcom gazeta służyła do celów propagandowych, żeby - jak podkreślił - "przedstawić się w lepszym świetle". "Dla nas przede wszystkim jest to źródło historyczne, bo to są pierwsze publikacje mówiące o zbrodni katyńskiej" - powiedział prof. Śleszyński.

Na konferencji zaprezentowano kilka wybranych numerów. "Naprawdę unikatowa kolekcja, jeśli chodzi o tę tematykę" - dodał Wojciech Śleszyński.

Przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, a czwartkowe spotkanie odbyło się przed wejściem do powstającego w muzeum "Memoriału Zbrodni Katyńskiej". "Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie w sposób symboliczny poprzez ponad 17 tys. nazwisk chcemy upamiętnić ofiary i zadziałać na wyobraźnie zwiedzających" - powiedział dyrektor. Nazwiska umieszczono na specjalnych metalowych tablicach, w memoriale znajdą się też puste tablice, by - jak informuje muzeum - "upamiętnić nieznane ofiary, które spoczywają prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska – to ofiary z tzw. listy białoruskiej".

Muzeum Pamięci Sybiru ma zostać otwarte 17 września 2021 roku. Będzie muzeum narracyjnym, które opowiadać będzie historię wywózek na Sybir od XVI wieku, a będzie skupiać się na relacjach, wspomnieniach i pamiątkach zesłańców.

Budowa Muzeum Pamięci Sybiru jest finansowana ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego kosztowała 37 mln zł; ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na wykonanie wystawy stałej i wyposażenie placówki.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Syberia Białystok