Redakcja Polska

Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie z sukcesem promuje polską kulturę w Brazylii

23.04.2021 13:31
Szacuje się, że w Brazylii mieszka dziś około półtora miliona Brazylijczyków polskiego pochodzenia. To piąte i szóste, a nawet siódme pokolenie polskich emigrantów. Polska tradycja, kultura i język dla wielu z nich są ważnym wyznacznikiem tożsamości. Dlatego każda inicjatywa podtrzymująca, czy też rozbudzająca  zainteresowanie naszym krajem w Brazylii nabiera szczególnego znaczenia. Zapraszamy na spotkanie z prof. Piotrem Kilanowskim, pomysłodawcą utworzenia Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie.
Audio
  • Z profesorem Piotrem Kilanowskim, badaczem literatury , tłumaczem i wykładowcą kierującym Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Polonia brazylisjka
Polonia brazylisjka PAP/Maciej Belina Brzozowski

- Centrum Badań Polonistycznych powołaliśmy między innymi dlatego, że chcemy bardziej spopularyzować to, co robimy na Wydziale Polonistyki, w Uniwersytecie Federalnym stanu Parana w Kurytybie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy profesor Piotr Kilanowski, pomysłodawca utworzenia Centrum i kierujący jego pracami badacz literatury, tłumacz i wykładowca Uniwersytetu w Kurytybie. 

- Chcemy poszerzyć grono osób, które byłyby zainteresowane naszymi dokonaniami, a poprzez to szeroko pojętą polską kulturą i kulturą polonijną. Pierwszym naszym działaniem jest kurs na temat polskiej poezji współczesnej, zorganizowany pod hasłem "Spotkania z poezją polską". Okazało się, że ponad  600 osób było zainteresowanych tym tematem i nie tylko byli to dziennikarze, poeci i wykładowcy, czego się mogliśmy spodziewać, ale również osoby, które wpisywały w rubryce zawód: młynarz, krawcowa, hydraulik. To jest  dla nas fascynujące - mówi profesor Piotr Kilanowski i dodaje, że to jest właśnie dotarcie do takich osób, do których zazwyczaj Uniwersytet nie docierał i to między innymi  stało się dzięki  kontaktom zdalnym, koniecznym w czasie pandemii.

Centrum Badań Polonistycznych pragnie szerzej  wykorzystać możliwości, które stwarza ten sposób przekazywania ważnych treści. W najbliższych planach placówki jest kurs zatytułowany  „Planeta Lema” poświęcony twórczości Stanisława Lema, organizowany we współdziałaniu z Uniwersytetem Południa stanu Parana i Klubem Literackim Władysława Reymonta. Oprócz tego pojawią się panele i debaty poświęcone  zagadnieniom filozoficznym oraz  twórczości znanych polskich pisarzy i poetów, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, czy Brunona Schulza.  

Do uniwersyteckich, prowadzonych online wykładów, zapraszani będą znawcy historii Polonii, także brazylijskiej, a przy tej okazji szczególna uwaga zwrócona będzie na  język polski, a właściwie jego polonijne, brazylijskie odmiany.

Szacuje się, że w  Brazylii mieszka dziś około półtora miliona Brazylijczyków polskiego pochodzenia. To piąte i szóste, a nawet siódme pokolenie polskich emigrantów. Polska tradycja, kultura i język dla wielu z nich są ważnym wyznacznikiem tożsamości. Dlatego każda inicjatywa podtrzymująca, czy też rozbudzająca  zainteresowanie naszym krajem w Brazylii nabiera szczególnego znaczenia. Konsulat Generalny RP w Kurytybie, kierował się tym między innymi wspierając powołanie przy brazylijskiej polonistyce Centrum Badań Polonistycznych.

O rozpoczęciu tej działalności poinformowała nas Marta Olkowska, konsul generalna, podkreślając, że Katedra Polonistyki w Kurytybie jest jedyną polonistyką w Ameryce Południowej, a  wśród wykładowców, absolwentów i studentów uczelni  znajdują  się  wspaniałe osoby zaangażowane od lat w krzewienie polskości poprzez szeroko rozumianą promocję kultury.

Do wysłuchania rozmowy z profesorem Piotrem Kilanowskim, badaczem literatury , tłumaczem i wykładowcą kierującym Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie zaprasza Maria Wieczorkiewicz.