Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski wyjaśniał podczas konferencji, że ideą zaproszenia młodzieży polskiej z zagranicy jest to, by jeszcze mocniej poczuli się Polakami. - Będziemy zapraszać do Polski tych, którzy żyjąc poza granicami kraju chcą utrzymywać kontakt z ojczyzną - powiedział Piotr Bonisławski. Do Polski przyjedzie młodzież przede wszystkim ze wschodu, z krajów w których jest trudna sytuacja, a przyjazd do Polski jest utrudniony.
Młodzież Polska z zagranicy będzie mogła brać udział między innymi w zawodach sportowych takich jak: "Polbasket 2021" w Pułtusku, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie w Gdyni czy XX Światowe Letnie Igrzyska Olimpijskie w Krakowie.
Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki podkreślał, że polska młodzież z zagranicy będzie też między innymi miała okazję spotkać się z olimpijczykami. - Dla nas najważniejsze, jest to, aby wartości olimpijskie: szacunek, przyjaźń, fair-play, móc przekazać młodszemu pokoleniu Polaków - mówił. Prezes wyjaśniał, że PKOL będzie między innymi organizował spotkania z olimpijczykami, którzy będą mogli opowiedzieć o "roli sportu, o swojej roli w promowaniu Polski, którzy będą przybliżać te wartości sportu i ruchu olimpijskiego, które są wartościami uniwersalnymi". Młodzi ludzie będą też między innymi mogli zwiedzać Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim.
Do Polski przyjedzie młodzież w wieku od 10 do 18 lat, a gospodarzami dla młodych gości będzie 56 samorządów lokalnych.
IAR/dad