Redakcja Polska

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji

02.06.2021 11:43
W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Jest to odpowiedź na rosnącą laicyzację oraz wyraz troski o kondycję małżeństw - powiedział przewodniczący Zespołu Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny oblat o. Damian Kopytto z Belgii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnefizkes/shutterstock

Rada ds. Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesławie Lechowiczu zainaugurowała w polonijnych parafiach Europy Dzień Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Będzie on odbywał się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

- W związku z rozpoczętym z inicjatywy papieża Franciszka 19 marca Rokiem Rodziny poświęconym głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" oraz ogłoszonym 8 grudnia ub.r. Rokiem Świętego Józefa postanowiliśmy podjąć systematyczną modlitwę za polskie rodziny na emigracji. Będzie ona się odbywała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wzięli w niej udział małżonkowie z parafii w Belgii, Norwegii, Niemczech, Francji i Włoch oraz wielu innych krajów Europy - powiedział o. Kopytto.

Wspomniał, że jedna z par w Brukselki wyraziła radość, że może modlić się za małżeństwa w Kopenhadze, Budapeszcie, Pradze, czy Rzymie, z kolei w tamtych miejscach inni modlą się w ich intencji.

Wyzwania rodzin na emigracji

Jego zdaniem sytuacja polskich rodzin żyjących na emigracji często jest trudna. - Zasadniczo Polacy nie mają problemów z aklimatyzacją w danym kraju. Mimo to życie w obcej kulturze oraz bieg za pieniędzmi w znaczący sposób wpływa na życie rodzinne - powiedział koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii.

Dużym wyzwaniem na emigracji jest wierność małżeńska oraz wychowanie dzieci. - Ludzie żyją w kulturze laickiej, gdzie nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich, Bożych przykazań, gdzie dominuje konsumpcjonizm, materializm i pęd do sukcesu. Brakuje także czasu na budowanie wzajemnych relacji między członkami rodziny, czy przekazywanie dzieciom rodzimej tradycji. To często rodzi napięcia, kryzysy, z którymi ludzie sami sobie nie potrafią poradzić - powiedział o. Kopytto.

Coraz mniej małżeństw

Wspomniał, że powszechna laicyzacja wpływa na spadek liczby małżeństw. - Coraz mniej par zawiera związek sakramentalny. Wybierają życie na kontrakcie cywilnym albo w ogóle często nie legalizują związku i po jakimś czasie się rozchodzą - zwrócił uwagę zakonnik.

- My chcemy promować kulturę chrześcijańską i trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, dlatego zwracamy się z modlitwę do Boga - zaznaczył. Wspomniał, że przy ośrodkach polonijnych istnieją także zespoły, które zajmują się formacją osób przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez kursy i warsztaty dla narzeczonych. Działają także poradnie rodzinne i psychologiczne.

Duszpasterstwo w dobie pandemii

Pytany o możliwości działań duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii zakonnik powiedział, że był to bardzo trudny czas. W Norwegii w mszach św. i nabożeństwa może uczestniczyć 8 osób, zaś w Belgii od grudnia ub.r. w dalszym ciągu jest limit 15 osób i ma to potrwać do 9 czerwca.

W Brukseli i poza miastem znajduje się 6 świątyń. - Przed pandemią w liturgiach regularnie uczestniczyło w każdy weekend około 4 tysięcy osób. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń musieliśmy uruchomić specjalną platformę do rezerwacji miejsc prosząc, by Polacy zgłaszali się na jedną mszę św. niedzielną w miesiącu - zauważył o. Kopytto.

Od połowy maja w mszach św. w Belgii może uczestniczyć 50 osób stojących na zewnątrz. - Bruksela jest miastem stosunkowo mocno zabudowanym. Nie wszędzie mamy więc taką możliwość, żeby gdzieś w ogrodzie odprawić liturgię. Czekamy zatem na złagodzenie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami od 9 czerwca w publicznych celebracjach liturgicznych wewnątrz kościołów będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Liczmy, że to pozwoli na wznowienie zaległych pierwszych komunii św., bierzmowania, spotkań grup parafialnych - zapowiedział.

Rygorystyczne restrykcje

W jego ocenie, "restrykcje nałożone na związki wyznaniowe w Belgii były bardzo rygorystyczne w porównaniu z innymi krajami Europy, czy świata". - Od wielu miesięcy nawet wielometrażowe sklepy są otwarte, natomiast w kościołach wciąż są limity - powiedział o. Kopytto. Jako przykład wskazał Narodową Bazylikę Najświętszego Serca w Brukseli, która dysponuje 2 tys. miejsc siedzących mogła przyjąć tylko 15 osób.

W związku z inicjatywą Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji Zespół Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny przygotował dla wszystkich materiały i modlitwy do animacji mszy św. Małżonkowie brali czynny udział w liturgii poprzez odczytanie komentarzy, czytań i modlitw.

Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ). Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

Polonijna Rada Rodziny powstała przy Delegacie KEP bp Wiesławie Lechowiczu powstała w 2020 r. po Kongresie Rodzin Polonijnych w Paryżu, w którym wzięło udział 180 Polaków mieszkających na emigracji. Zrzesza ona przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich


PAP/dad

Para Prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka

01.06.2021 14:03
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych życzyli najmłodszym dobrej zabawy w przedszkolu, powodzenia w szkole oraz dużo uśmiechu.

Paweł Mucha o zatrzymaniu polskiego samolotu w Rosji: to pokaz siły

02.06.2021 09:49
Na zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty, którego wyprowadzono z samolotu PLL LOT w Petersburgu, "będziemy reagować na gruncie prawa międzynarodowego i lotniczego, właściwie i adekwatnie" - powiedział w środę społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha.