Na Lubelszczyźnie punkty takie działają w pobliżu przejść granicznych w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin i Hrebenne. Na Podkarpaciu uchodźcy są przyjmowani w miejscowościach: Korczowa, Medyka, Budomierz i Krościenko. Powstał także dodatkowy punkt na dworcu kolejowym w Przemyślu.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że każdy, kto ucieka przed wojną, zostanie w Polsce przyjęty. Władze starają się zrobić wszystko, żeby obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać pomoc w naszym kraju, mogli ją otrzymać. Nawet jeśli ktoś nie ma paszportu, to może zostać wpuszczony na teren Polski na okres 15 dni – wyjaśnia minister. W tym czasie będą prowadzone czynności legalizujące pobyt.
W punktach recepcyjnych, przygotowanych z myślą o uchodźcach, zapewnione jest wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna i niezbędne informacje. Osoba, która przekracza granicę, powinna powiadomić straż graniczną o tym, że ucieka przed wojną i potrzebuje ochrony międzynarodowej. Wówczas jest kierowana do takiego punktu.
– Trzeba się liczyć z tym, że ruch w punktach recepcyjnych będzie wzrastał – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. Jak podkreśla wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, punkty recepcyjne mają być w założeniu miejscami czasowego pobytu uchodźców.
Na przejściach granicznych z Ukrainą notowany jest zwiększony napór uchodźców. Przed południem kolejki sięgały 5-6 kilometrów, głównie z powodu problemów z odprawą graniczną po stronie ukraińskiej. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że w tej chwili do punktów recepcyjnych po polskiej stronie trafia zdecydowana mniejszość spośród uchodźców z Ukrainy. Jeśli zajdzie potrzeba, uchodźcy będą relokowani także w innych województwach – wyjaśnia wiceminister.
W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymują ulotkę, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące uzyskania azylu w Polsce. Do dyspozycji Ukraińców jest też specjalna strona internetowa, ponadto abonenci ukraińskich numerów telefonów po zalogowaniu się do polskich sieci otrzymują komunikat w języku polskim i angielskim: „Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski. Więcej informacji: http://ua.gov.pl.+"
Wśród ułatwień dla uchodźców z Ukrainy wprowadzonych przez polski rząd jest m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej można uzyskać korzystając z infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75. Działa też specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
IAR/PAP/ep