Redakcja Polska

Litwa: władze samorządu trockiego podjęły decyzję o likwidacji klas 11 i 12 w polskim gimnazjum w Połukniu

06.09.2022 14:36
Władze Samorządu Rejonu Trockiego na Litwie podjęły decyzję o likwidacji klas 11 i 12 w polskim Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Nie jest to jednak koniec tej sprawy, ponieważ polscy radni zamierzają zaskarżyć tę decyzję.
Audio
  • Litwa: władze samorządu trockiego podjęły decyzję o likwidacji klas 11 i 12 w polskim gimnazjum w Połukniu. O szczegółach - Kamil Zalewski
  • Władze Samorządu Rejonu Trockiego na Litwie podjęły decyzję o likwidacji klas 11 i 12 w polskim Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Nie jest to jednak koniec tej sprawy, ponieważ polscy radni zamierzają zaskarżyć tę decyzję. Kamil Zalewski rozmawiał z dyrektor polskiej szkoły Renatą Krasowską [posłuchaj]
Uczniowie gimnazjum podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego
Uczniowie gimnazjum podczas uroczystej inauguracji roku szkolnegoŹródło: Twitter/PL in Lithuania @PLinLithuania

Skierowanie decyzji władz samorządowych do sądu zapowiada radna samorządu trockiego z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Alina Kowalewska. - Te decyzje łamią prawa dzieci. Nie wolno 6 września wyrzucić uczniów ze szkoły, dlatego pierwszym krokiem będzie zaskarżenie decyzji rady - zaznaczyła.

Mer Samorządu Rejonu Trockiego Andrius Šatevičius na posiedzeniu rady przedstawił swoją propozycję, aby dzieci nie musiały dojeżdżać do szkoły odległej o około 20 km od Połuknia. - Chcemy, aby dzieci uczyły się na miejscu. Proponujemy zatem, że uczniowie mogą zostać zarejestrowani w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, a uczyć się będą w swojej szkole w Połukniu, w swojej atmosferze i wśród swoich kolegów w klasie - powiedział dziennikarzom.

Uczniowie drugiej kategorii

Propozycja władz samorządowych oznacza, że polskie dzieci mogłyby nadal uczęszczać do Gimnazjum im. Longina Komołowskiego, ale formalnie będą uczniami innej placówki oświatowej. Mer nie wyjaśnił jak zgodnie z prawem jego propozycja mogłaby zostać zrealizowana. Nie wyobraża sobie tego również dyrektor szkoły w Połukniu Renata Krasowska. - To bulwersujące, że kiedy wszyscy uczniowie w kraju są pewni swoich miejsc w szkołach to nasi są traktowani jak ludzie drugiej kategorii - mówi.

Renata Krasowska w rozmowie z Polskim Radiem zapowiada, że dzieci będą mogły nadal uczęszczać do szkoły w Połukniu i dodaje, że nauczyciele zgodzili się pracować za darmo. Z decyzją samorządu nie zgadzają się również przedstawiciele rodziców i uczniów polskiego gimnazjum. - Moim zdaniem to likwidacja szkoły, chociaż mówią, że to nieprawda. Smutno jest tym bardziej, że o tę szkołę długo walczyliśmy - mówi uczennica jedenastej klasy Gabriela Zapolska.


Posłuchaj
00:58 11925120_1.mp3 SPEC Litwa: władze samorządu trockiego podjęły decyzję o likwidacji klas 11 i 12 w polskim gimnazjum w Połukniu. O szczegółach - Kamil Zalewski

 

Problemem polskiej szkoły jest niewystarczająca wymagana liczba uczniów w ostatnich klasach. Ratunkiem miał był ogólny plan nauczania przyjęty ze szkołą litewską "Medeinos", która znajduje się w tym samym budynku. Jednak jej dyrektor w ostatniej chwili, pod koniec sierpnia skompletował ostatnie klasy i oświadczył, `że nie zgadza się na jego wprowadzenie.

W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że na jego wniosek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis podjął interwencję w sprawie polskiego Gimnazjum w Połukniu u mera rejonu trockiego. Jak wynika z wpisu ministra na Twitterze, szef litewskiej dyplomacji zapewnił go, że sprawa zostanie rozwiązana zgodnie z dobrem polskich uczniów.


IAR/dad

"Zdecydowanie niewystarczająca". Mateusz Morawiecki o pomocy Komisji Europejskiej dla Ukrainy

06.09.2022 13:17
Pomoc Komisji Europejskiej dla Ukrainy jest zdecydowanie niewystarczająca, przynaglam do wypłacenia Ukrainie obiecanych 9 mld euro, by nie włączać się w grę Kremla - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że prawdopodobnie niedługo uda się na Ukrainę.

"Spiegel": kanclerz Niemiec odrzucił prośby Ukrainy o dostawy ciężkiego uzbrojenia

06.09.2022 14:09
Pomimo próśb ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala kanclerz Niemiec Olaf Scholz odmówił przekazania Kijowowi ciężkiego uzbrojenia, szczególnie czołgów Leopard 2 - poinformował we wtorek tygodnik "Spiegel". Jak zaznaczył tygodnik, władze w Berlinie nie widzą takiej możliwości, chociaż jeden z koncernów zbrojeniowych jest gotowy, by wesprzeć Ukrainę.