Redakcja Polska

Litwa: na wigilijnych stołach dania rybne oraz "śliżyki", "podsyta" i pierożki z makiem lub grzybami

24.12.2023 16:37
Na stołach wigilijnych litewskich Polaków znajdzie się tradycyjnie 12 dań. Nie wszędzie jednak będzie podawany barszcz z uszkami. Nasi rodacy na Litwie przygotowują wiele dań znanych przede wszystkim na Wileńszczyźnie.
Audio
  • Na stołach wigilijnych litewskich Polaków znajdzie się tradycyjnie 12 dań. Nie wszędzie jednak będzie podawany barszcz z uszkami. Nasi rodacy na Litwie przygotowują wiele dań znanych przede wszystkim na Wileńszczyźnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Stół, biały obrus, opłatek mają niezwykle ważne znaczenie w chrześcijańskiej symbolice
Stół, biały obrus, opłatek mają niezwykle ważne znaczenie w chrześcijańskiej symbolicegpointstudio/Shutterstock

Mieszkańcy Litwy tradycyjnie zasiądą do wieczerzy wigilijnej, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Tradycyjnie na stołach nie może zabraknąć dań typowo postnych. - Karp faszerowany, w galarecie, kompot z suszu, kisiel żurawinowy, barszcz, krokiety - wymienia Aneta Gurniewicz, wicedyrektorka hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki w Wilnie.

Są też dania charakterystyczne tylko dla Litwy. Przykładem mogą być "śliżyki", które po litewsku nazywają się "kucziukai". Jest to wypiek z makiem z postnego ciasta drożdżowego.


Posłuchaj
00:40 12726833_1.mp3 Do kolacji wigilijnej zasiądą dziś Polacy z Litwy. Na stole znajdzie się tradycyjnie przede wszystkim wiele postnych dań. Nasz korespondent Kamil Zalewski pytał naszych rodaków co się na nim znajdzie.

 

Karolina Matuszewska, warszawianka, która od kilku lat mieszka w Wilnie, mówi że nie wyobraża sobie obecnie kolacji wigilijnej bez "śliżyków". - Teraz za każdym razem, jak przychodzi ten czas przedświąteczny i robię zakupy, to zawożę do Warszawy trochę śliżyków - opowiada. W wielu domach "śliżyki" podaje się z tzw. "podsytą". - Jest to mak gotowany z miodem. U nas robiło się to na takim gorącym mleku. Piekliśmy do tego takie kruchalce. To wszystko podawane było w dzbanku. Każdy mógł się tym poczęstować - opowiada Lucyna Jundo z miejscowości Ejszyszki, oddalonej o około 70 km od Wilna.

Oprócz tego na wileńskich stołach podaje się też racuchy z makiem lub grzybami i kapustą, nazywane często w tych stronach pierożkami, uszkami lub "makowikami" i "grzybowikami".

Mieszkańcy Litwy, tak jak Polacy, również łamią się opłatkiem i składają sobie nawzajem życzenia. Z kolei zwyczaj śpiewania kolęd praktykowany jest przede wszystkim przez Polaków z Wileńszczyzny. 

Po kolacji wiele osób bierze udział w Pasterce. Przeważnie odprawiana jest ona wieczorem, a nie o północy tak jak zazwyczaj w Polsce.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie Wigilia Litwa

Co jedli w Wigilię nasi przodkowie? Rekonstruktor kulinarny opowiada o staropolskich potrawach

24.12.2023 11:49
Dzisiejsza wieczerza wigilijna wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą spożywali nasi przodkowie. Chociaż w dawnej Rzeczpospolitej często korzystano z tych samych produktów, to już potrawy przygotowywano w zupełnie inny, niespotykany dziś sposób. Wigilia to dzień postny, a więc na stołach musiały pojawić się ryby. Wykorzystywano także nabiał oraz duże ilości owoców i orzechów.

Bożonarodzeniowe życzenia od pary prezydenckiej dla wszystkich Polaków

24.12.2023 14:12
Bożonarodzeniowe życzenia dla Polaków w kraju i zagranicą złożyła para prezydencka. Za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent z małżonką wyrażali nadzieję, że każdy w tym wyjątkowym okresie znajdzie miejsce przy wigilijnym stole.

Przystrajanie podłaźniczki, wieczerza dla zmarłych. Jakie były dawne zwyczaje wigilijne?

24.12.2023 15:53
Boże Narodzenie to okres w którym wyjątkowo dużą uwagę poświęca się tradycji, jednak zwyczaje świąteczne pod wpływem globalizacji znacznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich stu lat. Często też współczesne nam zwyczaje, dawniej miały zupełnie inne znaczenie. Mowa tu między innymi o zwyczaju ubierania choinki, który jest stosunkowo młody i wyparł typowo polską i słowiańską tradycję przystrajania podłaźniczki i wieszania jej pod sufitem.

Renifery Świętego Mikołaja mogą wjechać na teren UE. "Spełniają unijne standardy"

24.12.2023 16:22
Minister rolnictwa Irlandii Charlie McConalogue oficjalnie wpuścił renifery, które ciągną sanie Świętego Mikołaja, na terytorium Unii Europejskiej. Komunikat pojawił się na stronie resortu.