Wspólny wniosek złożyło pięć państw: Polska, Czechy, Hiszpania, Niemcy i Włochy. Młyny papiernicze powstawały w Europie od średniowiecza do XIX wieku. Do wpisu na listę informacyjną UNESCO zostały zgłoszone najcenniejsze historyczne młyny papiernicze, które wskazują na wiodącą rolę Europy w przemyśle papieru czerpanego od XVI wieku. Są to młyny w Dusznikach-Zdroju (Polska), w czeskich Velkych Losinach, w Capellades w Hiszpanii, w niemieckim Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy) oraz we włoskiej Pescii.
Pierwsze informacje o istnieniu młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju pochodzą z 1562 roku. Dawniej budynek mieścił nie tylko manufakturę papieru, lecz był także siedzibą jej właścicieli, którzy posiadali tytuł szlachecki. Od 1968 roku jest siedzibą Muzeum Papiernictwa.
Oprócz Europejskich Młynów Papierniczych, na liście informacyjnej UNESCO są jeszcze cztery obiekty w Polsce: Modernistyczne Centrum Gdyni, Gdańsk - miasto wolności i pamięci, Kanał Augustowski i Pienińska dolina Dunajca. Na liście światowego dziedzictwa NESCO jest 17 obiektów w Polsce. Są to między innymi: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, obóz Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska i warszawskie Stare Miasto.
IAR/dad