Redakcja Polska

"Działamy w warunkach wojennych". Ważna misja Polskiego Radia Lwów

08.08.2024 12:15
Od 32. lat we Lwowie działa Polskie Radio Lwów. Przygotowuje swój program nawet w warunkach wojennych, integrując środowisko polskie we Lwowie. Teraz potrzebuje wsparcia.
Audio
  • Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów o działalności stacji w warunkach wojennych. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów
Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia LwówFoto: Halina Ostas/PRdZ

- Polskie Radio Lwów funkcjonuje nieprzerwanie już 32. rok. Teraz działa w warunkach blackoutu. Radio było pierwszą redakcją regionalną, która po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie weszła na żywo do eteru. Zebrała się cała redakcja i pierwsze co nam przyszło do głowy, tak jak w roku 1939, no więc wojna - mówi Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów.

- Pomyśleliśmy, że musimy uspokoić Polaków we Lwowie, zapewnić ich, że jesteśmy z nimi. Zostały uruchomione numery alarmowe. I dopiero po nas ukraińskie rozgłośnie radiowe zaczęły wchodzić do eteru. To było takim pierwszym zwycięstwem wojennym, można powiedzieć, bo ludzie czekali na przekaz medialny z miejsca gdzie są. Najgorsze co możemy zrobić w czasie wojny to wzbudzać panikę. I właśnie tego się obawialiśmy - mówi Maria Pyż.

- Teraz mamy kolejną nieprzyjemną sytuację bo nie otrzymaliśmy finansowania z Polski. Jesteśmy w trudnej sytuacji, podobnie jak media w Polsce, media polonijne i media poza granicami kraju. Współpracujemy z różnymi stowarzyszeniami i fundacjami, które w naszym imieniu zwracają się do organów państwa polskiego. Kiedyś był to Senat, później MSZ, następnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a w tym roku znowu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. I właśnie ono rozpatrzyło nadesłane projekty i przyznało ośmiu z nich dofinansowanie. Wśród tych podmiotów nie ma niestety Radia Lwów. Wskutek tego mamy niezapłacone faktury wobec ukraińskiego partnera, którym jest Radio Niezależność. Chodzi o opłacenie emisji programu od początku bieżącego roku - dodaje redaktor naczelna Radia Lwów.

Czy stacja ma jeszcze szanse na pozyskanie finansowania? - Szanse zawsze są - wyjaśnia Maria Pyż. - Otrzymaliśmy odpowiedź od Rzecznika MSZ, że możemy startować za pośrednictwem fundacji, która nas reprezentuje, w konkursie regrantingowym. Może wówczas się uda pozyskać środki. Mamy świadomość, że w ramach tego konkursu nie utrzymamy jednak fal eteru. Nadawaliśmy trzy godziny programu, teraz postała jedna godzina, dlatego że zdajemy sobie sprawę, że tych rachunków nie opłacimy, a z własnej kieszeni nas nie stać. Ogłosiliśmy zatem zrzutkę w Internecie, aby Radio Lwów mogło nadawać swój program. Zrzutka na portalu zrzutka.pl jest organizowana przez naszych partnerów Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Odział Stołeczny. Także na naszym portalu są podane konta. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę - mówi Maria Pyż i podkreśla jak ważną rolę pełni stacja.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Haliny Ostas z Marią Pyż, redaktor naczelną Polskiego Radia Lwów.

Posłuchaj
09:53 Maria Pyż OKOK.mp3 Polskie Radio Lwów potrzebuje wsparcia. Rozmowa Haliny Ostas z Marią Pyż, redaktor naczelną

 


Za nami XV Jubileuszowa Gala Konkursu "Być Polakiem"

04.08.2024 14:41
W Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV edycję Konkursu „Być Polakiem”,  organizowanego przez Fundację "Świat na Tak" wspólnie ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". I to właśnie spod jej siedziby na Krakowskim Przedmieściu wyruszył paradny korowód laureatów, którzy w rytmie poloneza  przybyli do Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Komentarze z Polski: uwolnieni rosyjscy dysydenci nie przestaną walczyć z dyktaturą i Radio Lwów potrzebuje wsparcia

05.08.2024 17:30
W audycji mówimy, że rosyjscy dysydenci, uwolnieni w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, zapowiadają, że nie przestaną walczyć z dyktaturą w swoim kraju. M.in. rosyjski polityk opozycyjny Ilia Jaszyn mówi, że będzie kontynuował działalność antywojenną. Informujemy też, że według Komisji Europejskiej, ukraińskie sankcje nałożone na rosyjski koncern Łukoil nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla dostaw ropy na Węgry i Słowację, a skarga tych państw na Kijów jest bezpodstawna. Spór o ropę jednak trwa. Przypominamy, że 80 lat temu, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego - od kuli niemieckiego snajpera - zginął Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Miał 23 lata. Naszym gościem jest Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów, z którą rozmawiamy o działalności redakcji w warunkach wojennych i potrzebie jej wsparcia.

Polski ksiądz z Kijowa: wojna eskaluje, a świat jakby się już przyzwyczaił

06.08.2024 12:00
Polski ksiądz pełniący posługę w Kijowie apeluje do zachodniego świata, żeby nie zobojętniał na rosyjskie zbrodnie wojenne. Przełożony kijowskich Pallotynów Waldemar Pawelec zwraca uwagę w rozmowie z Polskim Radiem, że obrazy wojny na Ukrainie powszednieją i schodzą na drugi, a nawet trzeci plan.