Redakcja Polska

Polonia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Prezentujemy najnowsze wyniki badań

06.10.2024 13:10
Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ zorganizował niedawno bardzo interesujący panel zatytułowany "Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie". O Polonii w Niemczech i USA, opowiedzieli prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito.
Audio
  • Z prof. dr hab. Anną Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. dr hab. Michałem Nowosielskim z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku
Prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito w GdańskuFoto: Halina Ostas/PRdZ

W Warszawie odbyła się niedawno Narada Ambasadorów i Konsulów Generalnych RP, zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Specjalne panele zostały poświęcone polityce państwa wobec Polonii i Polaków za Granicą. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają obecnie prace nad nową strategią działań wobec polskiej diaspory na świecie.

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą zorganizował między innymi bardzo interesujący panel zatytułowany "Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie". Wzięli w nim udział: prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito oraz prof. dr hab. Cezary Smuniewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy i jakim przemianom podlega Polonia w Stanach Zjednoczonych i Niemczech? Na czym polegają i co w praktyce oznaczają dla Polaków za granicą, zachodzące przemiany etniczne? Jakie wnioski, z badań nad Polonią, płyną dla polskiej dyplomacji i dla strategii współpracy z Polakami za granicą? Na te między innymi pytania odpowiedzieli goście Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z prof. dr hab. Anną Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, autorką publikacji „Polonia Amerykańska wobec przemian amerykańskiej etniczności” i prof. dr hab. Michałem Nowosielskim z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, autorem publikacji „Polonia w Niemczech wobec przemian niemieckiej etniczności”, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

"Chcemy, aby Polonia traktowana była podmiotowo". W MSZ powstaje nowa strategia polityki polonijnej

13.09.2024 13:43
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

"Polacy na Ukrainie przelewają tam krew i giną". Prezentujemy wyniki badań poświęconych polskiej mniejszości na Ukrainie

23.09.2024 12:18
- Z badań, które od pewnego czasu prowadzę na Ukrainie, wśród Polaków tam mieszkających, wynika, że Polacy są bardzo aktywni jeśli chodzi o obronę Ukrainy. Myślę, że to jest coś co dla nas - Polaków mieszkających w wolnej Polsce - jest powodem do dumy - mówi prof. dr hab. Cezary Smuniewski z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. 

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.