Redakcja Polska

Polacy ze Szkocji wyróżnieni w konkursie Osobowość Polonijna Roku w Hanowerze

07.10.2024 12:51
Małgorzata Firlit - dyrektor Akademii Maczka w Edynburgu oraz Marcin Rudzki - założyciel Centrum Edukacyjnego Bajka w Perth zostali docenieni za swoją polonijną działalność 
Audio
  • Rozmowa z p. Marcinem Rudzkim o działalności Jego polonijnej szkoły w Szkocji [posłuchaj]
IV Gala Osobowość Polonijna Roku odbyła się w 2024 roku w Parlamencie Dolnej Saksonii w Hanowerze
IV Gala Osobowość Polonijna Roku odbyła się w 2024 roku w Parlamencie Dolnej Saksonii w Hanowerzemat. organizatora

IV Gala Osobowość Polonijna Roku odbyła się w 2024 roku w Parlamencie Dolnej Saksonii w Hanowerze. Było to uroczyste wydarzenie, które zgromadziło przedstawicieli Polonii z różnych zakątków świata. Wśród gości znalazły się ważne osobistości, takie jak Prezydent Parlamentu Dolnej Saksonii Hanna Naber, Senator RP Halina Bieda, Senator RP Wojciech Ziemniak, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa oraz Konsul Generalny RP w Hamburgu Paweł Jaworski.

Podczas gali uhonorowano osoby, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwoju polskości za granicą. W ramach naszego cyklu Polskie ślady w Szkocji skupimy się na osobowościach, które działają na rzecz tamtejszej Polonii.

Pani Małgorzata Firlit jest założycielką, dyrektorką i nauczycielką Edukacyjnego Centrum Polonijnego w Edynburgu, która z powodzeniem powołała do życia 3 polonijne placówki edukacyjne działające w ramach tej organizacji. Została doceniona przez jury za wieloletnie i niezwykłe zaangażowanie w rozwijanie polskiego dziedzictwa i kultury poza granicami kraju. Przez ostatnie dziesięciolecie nieustannie prowadzi trzy szkoły polonijne w rożnych miejscowościach, stając się w ten sposób niekwestionowaną liderką, która zasługuje na uznanie. Jej wkład w społeczność polonijną, pielęgnowanie tradycji i nauka języka polskiego przejawia się poprzez jakość podejmowanych działań na rzecz edukacji i promocji Polski w Wielkiej Brytanii. W latach 2014-2015 i 2018 koordynowała warsztaty metodyczne dla nauczycieli polonijnych w Szkocji. Organizowała szkolenia dla rodziców na temat dwujęzyczności. 

W 2015 roku zainicjowała powstanie dwóch oddziałów Akademii Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP w Dalkieth i Edynburgu, a cztery lata później powołała do życia trzeci oddział w Musselburgh’u. Jako dyrektor szkół polonijnych bierze czynny udział w wielu ważnych wydarzeniach propagujących nauczanie języka, kultury i historii Polski.

Również dla pana Marcina Rudzkiego ważne było stworzenie miejsca, w którym ludzie mogliby się jednoczyć i dzielić tożsamością narodową. Dzięki odwadze, uporowi i wytrwałości powstało Centrum Edukacyjne Bajka, którego misją przewodnią jest pełnienie funkcji ośrodka kultury zrzeszającego Polaków mieszkających w Szkocji. Od początku priorytetem stały się dzieci oraz młodzież. Pan Marcin za jeden z głównych kierunków działalności obrał podtrzymywanie i kultywowanie tradycji, umożliwiające im poznanie własnych korzeni oraz dziedzictwa narodowego. Pomysł idealnie wpisywał się w wizję jednoczenia Polonii mieszkającej w Szkocji, ponieważ bardzo często najmłodsze pokolenia nie znały języka ojczystego rodziców i dziadków. Sprawiało to trudności w komunikacji z rodziną mieszkającą w kraju. Ponadto dzieci miały trudności z określeniem własnych korzeni narodowych, co sprawiało, że były mniej pewne siebie w porównaniu do szkockich rówieśników. Brakowało im dumy pochodzącej z kultywacji dziedzictwa przodków.

Prowadzona przez Marcina Rudzkiego placówka jest miejscem otwartym dla każdej osoby spragnionej kontaktu z rodakami, również dorośli szybko dołączyli do grona jej stałych bywalców. W Bajce uczy się języka polskiego, integrując społeczność i oferując rodakom przestrzeń, w której mogą czuć się bezpiecznie, swobodnie i być sobą – być Polakami. 

W placówce organizowane są koncerty, spektakle teatralne oraz wykłady. Bajka cieszy się ogromnym szacunkiem wśród polskich gwiazd sceny i teatru. Bardzo często wydarzeniom kulturalnym towarzyszą festyny i pikniki. Szerzenie kultury poprzez zabawę, muzykę i teatr, nie tylko przynosi do Szkocji fragment ojczystej ziemi, ale tworzy trwałe więzi pomiędzy rodzinami. Dzięki temu żaden Polak nie musi czuć się samotny i wyobcowany na obczyźnie.

W rozmowie z Katarzyną SemaanMarcin Rudzki relacjonuje uroczystą galę, która odbyła się w Hanowerze, ale przede wszystkim mówi o swojej codziennej pracy na rzecz szkockiej Polonii i planach na przyszłość. Zachęcamy do wysłuchania załączonego nagrania!


"Dzień Dziecka - Łączy Nas Mapa". Zapraszamy na polonijny piknik w Szkocji

01.06.2024 13:32
2 czerwca, przy Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji przy Hotelu Barony w Eddleston, Koniczynka Peebles organizuje przepełniony atrakcjami event dla dzieci i nie tylko. Wydarzenie połączyło wiele polonijnych szkół, prężnie działających organizacji, Konsulat Generalny RP w Edynburgu, Stowarzyszenie Mapa Scotland oraz ludzi robiących coś dla kogoś.

Szkocka Polonia dla powodzian. Trwa zbiórka darów

19.09.2024 17:00
W ostatnich dniach Polskę dotknęła tragiczna w skutkach powódź, która spowodowała ogromne zniszczenia. Polonia, ale także Szkoci nie są obojętni i śpieszą z pomocą.

W Senacie uroczyście powołano Polonijną Radę Konsultacyjną przy Marszałku Senatu RP

26.09.2024 08:59
- Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.