Redakcja Polska

Polskie szkoły za granicą zyskują na znaczeniu

05.01.2025 17:51
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. 
Audio
  • Z Lidią Moń, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Pretorii, Sylwią Krupą, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto im. Józefa Hallera oraz Hanną Kot-Arredondo, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Meksyku, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/wavebreakmedia

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej. We wszystkich szkołach i sekcjach prowadzonych przez ORPEG pracuje 650 nauczycieli.

W Warszawie odbyło się niedawno, zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Oświaty za Granicą, spotkanie dyrektorów Szkół Polskich z całego świata. 

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała na nim, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad nową strategia relacji z Polonią, ale - jak zaznaczyła - MEN chce w ramach swoich zadań opracować strategię nauczania języka polskiego i nauczania w języku polskim. Wyjaśniła, że chodzi zarówno o nauczanie dzieci polskich za granicą, jak i uczenie polskiego osób, które nie są Polakami, ale chcą się uczyć języka polskiego.

- Dziś bardzo dużo dyplomatów polskich na całym świecie mówi nam, że jest wielkie zapotrzebowanie, żeby uczyć się języka polskiego i nie ma takiej możliwości. Chcemy to zmieniać, pracujemy wspólnie z MSZ - powiedziała Joanna Mucha.

Z Lidią Moń, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Pretorii, Sylwią Krupą, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto im. Józefa Hallera oraz Hanną Kot-Arredondo, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Meksyku, rozmawiała Halina Ostas.

Komentarz dnia: Polak w nowym litewskim rządzie oraz minister Joanna Mucha o strategii wobec polskich szkół za granicą i dwujęzyczności

15.12.2024 17:30
W audycji mówimy, że Litwa ma nowy rząd. W litewskim parlamencie został zatwierdzony program nowego gabinetu. Miało też miejsce zaprzysiężenie nowych ministrów. Program rządu przewiduje wzmocnienie współpracy z Polską. Tekę ministra spraw wewnętrznych objął wileński Polak. Gościem programu jest  Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z którą rozmawiamy o nowej strategii wobec polskich szkół za granicą i promocji dwujęzyczności. Zapraszamy również na Radiowy Magazyn Kuriera Galicyjskiego.

Wielojęzyczność jako wyzwanie zdecydowanie warte podjęcia

16.12.2024 09:29
"Musimy zrozumieć i szanować to, jak dzieci dwujęzyczne są zbudowane, jak funkcjonują, tak aby wspierać je najlepiej jak to możliwe" - mówi dr Aneta Nott-Bower.

MEN pracuje nad nową strategią nauczania języka polskiego za granicą

22.12.2024 10:11
Dr Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zapowiada nową strategię nauczania języka polskiego za granicą i edukację w tym języku oraz akcję informacyjną skierowaną do Polonii. Ma ona ma zachęcać rodziców do zapisywania dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się języka polskiego.

Dwujęzyczność jako szansa na intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci

28.12.2024 10:28
Razem z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego przyglądamy się wychowywaniu dzieci w rodzinach dwujęzycznych. Mówimy nie tylko o wyzwaniach, ale także wielu korzyściach, które niesie ze sobą dwujęzyczność, zarówno dla dzieci, jak i dla całej rodziny.

Dwujęzyczność jako ważny atut życia w wielokulturowym świecie

02.01.2025 14:56
Jak wielojęzyczność wpływa na naszą tożsamość, jak różne języki kształtują naszą percepcję świata i jakie wyzwania oraz możliwości niesie ze sobą życie w wielokulturowym środowisku. Zapraszamy na spotkanie Natalią Michajłowską oraz Isao Henmim.