Redakcja Polska

Inauguracja kampanii „Polacy Światu. Nobliści” z udziałem polskich nauczycieli z całego świata

24.02.2025 16:45
Inspirujące warsztaty dydaktyczne, spotkania integrujące literaturę z nowoczesnymi metodami edukacji, wykład prof. Michała Rusinka, spacery literackie poświęcone polskim noblistom, koncert muzyki Antoniego Vivaldiego w Operze Krakowskiej, spektakl Teatru Groteska, a także uroczysta gala inaugurująca projekt „Polacy Światu. Nobliści”– to tylko kilka z wydarzeń, które odbędą się w stolicy Małopolski 25-27 lutego, w ramach konferencji „Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza”.
Audio
  • Z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Czesław Miłosz i  Wisława Szymborska
Czesław Miłosz i Wisława SzymborskaJacek Bednarczyk/PAP

W wydarzeniu będą uczestniczyli polscy nauczyciele z kraju i z zagranicy, w tym z: USA, Wielkiej Brytanii, Kataru, Niemiec, Francji, Holandii, Belgii oraz Mołdawii. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 – Kraków to miasto, w którym literatura wprost oddycha historią. To tu Wisława Szymborska pisała swoje wiersze, a Czesław Miłosz czerpał inspirację. Cieszymy się, że możemy zaproponować nauczycielom i pasjonatom literatury wyjątkowe wydarzenie, które przybliży im twórczość noblistów w kontekście miasta, które ukształtowało naszych wybitnych pisarzy podkreślił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

– Konferencja będzie także okazją do zainaugurowania projektu „Polacy Światu. Nobliści” i zaprezentowania naszych działań promujących dokonania polskich noblistów dodał prezes.

Konferencja rozpocznie się we wtorek, 25 lutego warsztatem „Nic dwa razy...”, który poprowadzi Katarzyna Władyka, doświadczony doradca metodyczny Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP w Londynie. Spotkanie dotyczyć będzie analizy twórczości Wisławy Szymborskiej oraz metod i narzędzi włączania jej poezji do zajęć dydaktycznych.

Kolejnym punktem programu będzie spektakl „Mieszczanin szlachcicem” w wykonaniu aktorów Teatru Groteska. To klasyczna komedia Moliera, która w humorystyczny sposób ukazuje przemiany społeczne i ambicje człowieka pragnącego wejść do wyższych sfer.

Po spektaklu zaplanowano wieczorny spacer szlakiem krakowskich piwnic, podczas którego uczestnicy odkryją tajemnice podziemi Starego Miasta – miejsc często odwiedzanych przez krakowską bohemę artystyczną.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się od spaceru śladami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Będzie on okazją do odwiedzenia miejsc związanych z życiem i twórczością noblistów, od kamienic, w których mieszkali, po kawiarnie i instytucje, w których bywali. Następnie odbędą się warsztaty „Świat AI a literatura”, które poprowadzi Barbara Chyłka, dyplomowany nauczyciel, ekspert w zakresie narzędzi TIK w edukacji. Podczas spotkania uczestnicy zastanowią się nad wpływem sztucznej inteligencji na literaturę i możliwościami jej wykorzystania w procesie dydaktycznym.

W Auli Jagiellońskiej Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbędzie się uroczysta gala inaugurująca projekt „Polacy Światu. Nobliści”. Gościem specjalnym będzie literaturoznawca i tłumacz prof. Michał Rusinek. Jego wykład przybliży uczestnikom zarówno kontekst literacki twórczości Szymborskiej i Miłosza, jak i ich rolę w międzynarodowej kulturze.

Wieczorem uczestnicy konferencji wezmą udział w wyjątkowym koncercie w Operze Krakowskiej „Vivaldi – Nowe 4 Pory Roku”. To nowatorskie opracowanie klasycznego dzieła Antonia Vivaldiego, w którym połączono elementy różnych gatunków muzycznych, od minimal music i world music, przez inspiracje folklorem góralskim, po nawiązania do twórczości Wojciecha Kilara i Johanna Pachelbela. Warstwa muzyczna wydarzenia została wzbogacona słowem – znakomitymi recytacjami sonetów o porach roku autorstwa Antonia Vivaldiego i Agnieszki Osieckiej. Koncertowi będą towarzyszyły tworzone na żywo artystyczne wizualizacje inspirowane obrazem spod mikroskopu mikrokosmosu natury.

Konferencja „Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza” to jedno z wydarzeń realizowanych w ramach kampanii „Polacy Światu. Nobliści”. Wśród innych aktywności zaplanowanych przez ODN SWP na 2025 rok wymienić można m.in.: wirtualną galerię noblistów, międzynarodowy konkurs literacki i naukowy, akcję „Polski Nobel na jeden dzień” czy multimedialną kampanię promocyjną. Celem tych działań jest popularyzacja dorobku polskich laureatów Nagrody Nobla oraz ich wpływu na światową naukę, literaturę i kulturę.

Projekt „Polacy Światu. Nobliści” wspierany jest przez grono wyjątkowych ambasadorów, wśród których znaleźli się cenieni przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Są nimi: prof. Tomas Venclova – poeta, eseista, tłumacz, wybitny litewski intelektualista polskiego pochodzenia; Mirosław Baka – znany aktor teatralny i filmowy, od lat obecny na polskiej scenie artystycznej; dr hab. Anna Wandtke-Wypych – skrzypaczka, pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku; prof. Sergiusz Nawrocki – wybitny lekarz onkolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; prof. Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej; Sebastian Wypych – kontrabasista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej. W skład Komitetu  Honorowego weszli: prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec, transplantolog, dziekan Wydziału Medycznego Polskiej Akademii Nauk, autor pracy o zasługach Marii Skłodowskiej Curie w leczeniu radem oraz prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu „Polacy Światu. Polscy Nobliści” są: Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samorząd Rejonu Wileńskiego, Polska Macierz Szkolna na Litwie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Gimnazjum im. I.J. Kraszewskiego w Wilnie, TVP Polonia, TVP3 Regiony oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

Z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.