Redakcja Polska

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

31.03.2025 12:45
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.
Audio
  • ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Z Barbarą Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Barbara Talik wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Barbara Talik wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy Foto: Halina Ostas/PRdZ

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma na celu zachęcić rodziców do rekrutacji swoich dzieci do szkół polskich funkcjonujących za granicą. ORPEG chce dotrzeć do polskich rodzin mieszkających poza krajem i promować wśród nich edukację w polskich placówkach edukacyjnych.

Chcemy zaprosić do podjęcia nauki w szkołach polskich ORPEG. Ich wyróżnikiem jest to, że w swoich nazwach mają placówki dyplomatyczne, więc tak naprawdę są to szkoły polskie przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, przedstawicielstwach wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej. Ich atutem jest bezpłatność dla rodziców i uczniów. Gwarantujemy ramy programowe kształcenia uzupełniającego, które są weryfikowane i nadzorowane przez państwo polskie - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.

- Zależy nam na tym, aby uczeń w polskiej szkole poznawał współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania, a być może w przyszłości wrócił do polskiego systemu, może na studia i wybrał kierunek właśnie w Polsce, a być może został w ogóle już w Polsce. Polskie szkoły poza granicami działają na czterech kontynentach, w 37 państwach. W tej chwili mamy takich szkół 76. Oferują edukację na bardzo wysokim poziomie, gwarantują wykwalifikowaną kadrę, a ponieważ zajmuję się awansem zawodowym, więc mogę potwierdzić, że są to nauczyciele z pełnymi kwalifikacjami, wciąż doskonalącymi swoją wiedzę, umiejętności, rozwijającymi swoje kompetencje. Zresztą w strukturze ośrodka znajduje się Polonijne Centrum Nauczycielskie, które odpowiada na wszelkie potrzeby nauczycieli, więc jeśli jest potrzeba rozwijania ich kompetencji, czy merytorycznych, metodycznych, czy też jakichkolwiek innych, to ośrodek odpowiada na takie potrzeby i organizuje, czy też webinaria, szkolenia stacjonarne, czy też online - dodaje Barbara Talik.

- Nasze szkolne środowiska są nie tylko ważne dla uczniów, ale dla całych rodzin tam przebywających. Jest to takie miejsce wspólnoty, może wydawać się komuś to dziwne, ale to taka mała ojczyzna, taka mała Polska, gdzie realizowane są też potrzeby nie tylko edukacyjne dzieci, ale również rodziców. To jest takie miejsce, gdzie się nawiązują relacje nie tylko pomiędzy dziećmi, często są to przyjaźnie na całe życie, ale to też jest miejsce ważne dla ich rodziców. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych taką szkołą. Proponujemy miejsce o cudownej, niemalże rodzinnej atmosferze - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.

- Szkoły ORPEG to miejsce, w którym oprócz tej wartości edukacyjnej dzieci mają możliwość rozwijać swoje pasje, zainteresowania, brać udział w ciekawych projektach. Doświadczenia nasze podpowiadają, że do tych szkół zapisują się nie tylko dzieci obywateli polskich, ale także dzieci, które w ogóle nie mają żadnych korzeni polskich, ale mają rówieśników w swoich szkołach, Polaków. I obserwujemy coraz większe zainteresowanie obywateli innych krajów językiem polskim i nauką w języku polskim - dodaje Barbara Talik.

Z Barbarą Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, rozmawiała Halina Ostas. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!





Rośnie zainteresowanie językiem polskim. Szkoły polskie za granicą z coraz większą ilością uczniów

15.10.2024 19:40
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.

Polskie szkoły za granicą zyskują na znaczeniu

05.01.2025 17:51
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. 

Rusza rekrutacja nauczycieli do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą

20.01.2025 08:00
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi rekrutację nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków za granicą na rok szkolny 2025/2026. Ośrodek prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych, w 37 państwach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku.