Redakcja Polska

Polonijni nauczyciele spotykają się w Wilnie. Rusza XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych

23.05.2025 12:41
Wilno przez najbliższe dni stanie się stolicą polonijnej edukacji. Blisko 200 nauczycieli i działaczy oświatowych z niemal 30 krajów zjechało się na XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Tegoroczna edycja – odbywająca się w dniach 23–25 maja – poświęcona jest wybitnym polskim noblistom, których dorobek ma inspirować do nowoczesnych metod nauczania i wzmacniania tożsamości narodowej wśród młodych Polaków za granicą.
Audio
  • Po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Rozmowa Kamila Zalewskiego z Krystyną Dzierżyńską, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

Temat przewodni – "Polacy światu: Nobliści" – to nie tylko ukłon w stronę Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza czy Olgi Tokarczuk, ale przede wszystkim praktyczny punkt wyjścia do działań edukacyjnych. Jak podkreśla Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zjazd ma na celu "pokazanie, że ich dziedzictwo może być żywym narzędziem edukacyjnym, także dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju".

Spotkania, warsztaty i inspiracje

Program wydarzenia obfituje w warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w szkołach i instytucjach kulturalnych oraz wykłady tematyczne. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. prof. Łukasz Tischner i dr Łukasz Wróbel, a także aktorzy Anna Dymna i Jacek Romanowski, którzy zaprezentują twórczość Miłosza, Szymborskiej i Herberta. To artystyczne ujęcie polskiego dziedzictwa ma być impulsem do kreatywnego podejścia w nauczaniu języka i kultury polskiej poza granicami kraju.

Edukacja polska na Litwie – model godny uwagi

Uczestnicy zjazdu poznają również funkcjonowanie polskich placówek edukacyjnych na Litwie. W planach są wizyty w szkołach i ośrodkach kultury, gdzie na co dzień realizowana jest misja pielęgnowania polskości. Dla wielu nauczycieli z zagranicy będzie to cenna okazja do porównania metod pracy i poznania lokalnych rozwiązań.

– To wyjątkowe spotkanie ludzi, którzy każdego dnia pielęgnują polski język i naszą kulturę za granicą. To ambasadorzy polskości – mówi Bonisławski. Jak dodaje, zjazd nie jest tylko wymianą doświadczeń między pedagogami, ale także formą budowania wspólnoty i wzmacniania więzi międzypokoleniowych wśród Polonii.

W wydarzeniu udział zapowiedzieli również przedstawiciele władz – m.in. przewodniczący litewskiego Sejmu Saulius Skvernelis, senator Bogdan Borusewicz, marszałkowie województw mazowieckiego i małopolskiego – co tylko podkreśla rangę tego międzynarodowego spotkania.

Organizatorzy z misją

Za organizację wydarzenia odpowiadają: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja "Dom Kultury Polskiej w Wilnie". To dzięki ich pracy Wilno ponownie stało się przestrzenią wymiany idei i wspólnego działania na rzecz polskiej edukacji w świecie.

Dla wielu uczestników Zjazd to nie tylko konferencja – to także dowód na to, że niezależnie od miejsca zamieszkania, polskość można pielęgnować z dumą i zaangażowaniem.


IAR/PAP/dad

Ważne książki i nostalgiczne powroty do Polski. Rozmowa z dr Aleksandrą Ziółkowską-Boehm, polską pisarką z USA

22.05.2025 09:00
Książka Melchiora Wańkowicza „Bitwa o Monte Cassino” ukazała się po angielsku. Wydawcą jest Lexington Books. Publikacja ma 665 stron i jest opatrzona wstępem dr Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, pisarki, której książki są wydawane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

W Wilnie Polacy zostali uhonorowani przez litewskie władze

22.05.2025 11:41
W Wilnie litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości polskiej. Otrzymali oni odznaczenia państwowe przyznawane przedstawicielom mniejszości z okazji obchodzonego tam po raz jedenasty Dnia Wspólnot Narodowych.