Lwowska Katedra Filologii Polskiej wyodrębniła się z Katedry Filologii Słowiańskiej w 2004 roku i jest samodzielną jednostką akademicką w ramach Instytutu Filologicznego. Od początku na czele polonistyki stoi prof. Ałła Krawczuk. Szefowa katedry powiedziała, że łatwiej wymienić te katedry i instytuty polonistyki w Polsce, z którymi lwowianie nie współpracują, niż te z którymi trwają kontakty naukowe i wymiany studentów. Wśród polskich ośrodków znajdują się te w Warszawie, Toruniu, Olsztynie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Zielonej Górze.
Opracowane i wydane przez polonistykę lwowską podręczniki do nauki cudzoziemców języka polskiego są na tak wysokim poziomie, że korzystają z nich wykładowcy w Polsce. - Nasze podręczniki nadają się do nauki polskiego osób z pierwszym językiem wschodniosłowiańskim i dlatego są wykorzystywane w ośrodkach nauki obcokrajowców. Chętnie korzystają z naszych podręczników poloniści zagraniczni z innych krajów słowiańskich, ze Słowacji, a nawet na Litwie. Nasze podręczniki żyją swoim życiem poza Ukrainą – powiedziała Ałła Krawczuk.
Jubileusz lwowskiej Polonistyki Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski
Polonistyka jest jedyną samodzielną filologią słowiańską na Uniwersytecie Lwowskim. Istniała jeszcze Katedra Filologii Rosyjskiej, ale po agresji rosyjskiej na Ukrainę, miała ona coraz mniej kandydatów i została zamknięta.
Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski
dad