Redakcja Polska

Łuck: Dziesięciolecie „Monitora Wołyńskiego”

18.10.2019 16:01
Z okazji rocznicy powołania polskiego dwutygodnika z Wołynia, odbyła się w Łucku uroczystość jubileuszowa i spotkanie mediów polskich działających na Wschodzie.
Audio
  • Jubileusz 10-lecia "Monitora Wołyńskiego". Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Ambasador Bartosz Cichocki, Natalia Denysiuk, Walenty Wakoluk, minister Adam Kwiatkowski  podczas jubileuszu 10-lecia Monitora Wołyńskiego
Ambasador Bartosz Cichocki, Natalia Denysiuk, Walenty Wakoluk, minister Adam Kwiatkowski podczas jubileuszu 10-lecia "Monitora Wołyńskiego"Foto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Redaktor naczelny Walenty Wakoluk i zastępca  Natalia Denysiuk otrzymali Złote Krzyże Zasługi, wyróżnienia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Ceremonii dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski.

„Monitor Wołyński” powstał dziesięć lat temu z inicjatywy redaktora Walentego Wakoluka, który uznał, że Polacy z Wołynia powinni mieć swój głos. Ówczesny konsul w Łucku, Tomasz Janik zaakceptował pomysł i zasugerował, że gazeta powinna ukazywać się w dwóch językach. Na Wołyniu, gdzie niewiele jest Polaków, polska gazeta mogła nie tylko reprezentować polskie stanowisko w wielu sprawach, ale również ukraińskie tłumaczenia mogły trafiać do ukraińskiego czytelnika. Od pierwszego numeru „Monitor Wołyński” ukazuje się w dwóch językach.


Jubileusz 10-lecia "Monitora Wołyńskiego" Jubileusz 10-lecia "Monitora Wołyńskiego"   Foto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Dwutygodnik ukazuje się dzięki wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”. Prezes Robert Czyżewski uważa, że ten tytuł spełnia dwa zadania: - Monitor nie jest wyłącznie gazetą mniejszości polskiej, zamkniętą w swoim małym świecie, ale również dla ukraińskiego środowiska jest oknem na Polskę. Z drugiej strony, dla Polaków z Polski, "Monitor" jest oknem na Wołyń.

Odbyły się również szkolenia i dyskusje polskich redakcji z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Wzięli w nich udział m. in. przedstawiciele „Kuriera Galicyjskiego”, „Dziennika Kijowskiego”, „Mozaiki Berdyczowskiej”, „Głosu Polonii”, „Tęczy Żytomierszczyzny” z Ukrainy, „Ech Polesia” i „Znad Niemna” z Białorusi, oraz Radia "Znad Wilii" z Wilna.


Jubileusz 10-lecia "Monitora Wołyńskiego" Jubileusz 10-lecia "Monitora Wołyńskiego"   Foto: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

Odprawiono uroczystą mszę świętą w Kowlu, po której min. Adam Kwiatkowski i ambasador Bartosz Cichocki, redaktor Walenty Wakoluk złożono kwiaty na grobach polskich żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Na zakończenie uroczystości Walenty Wakoluk i prezes Robert Czyżewski złożyli kwiaty pod pomnikiem Niebiańskiej Sotni i żołnierzy ukraińskich, którzy polegli na wschodzie. Jubileusz dziesięciolecia Monitora Wołyńskiego odbył się od 10 do 13 października przy wsparciu Senatu, za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Wojciech Jankowski "Kurier Galicyjski"

ho

Zobacz więcej na temat: Wołyń Ukraina MSZ