Redakcja Polska

Na Litwie utworzono żywy łańcuch do granicy z Białorusią

24.08.2020 12:38
Litwini utworzyli żywy łańcuch do granicy z Białorusią. W ten sposób okazali wsparcie dla demonstrantów za swoją wschodnią granicą. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Droga do wolności".
Audio
  • Łańcuch Solidarności z Białorusią. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Litwini utworzyli wielokilomentrowy żywy łańcuch do granicy z Białorusią, by okazać solidarność z sąsiadami
Litwini utworzyli wielokilomentrowy żywy łańcuch do granicy z Białorusią, by okazać solidarność z sąsiadamiFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

Według organizatorów łańcuch utworzyło ponad 50 tysięcy osób. Jego początek miał miejsce na wileńskim placu Katedralnym, gdzie odśpiewano hymny Litwy i niepodległej Białorusi. W powietrze wzbił się też balon z napisem "Lithuania" i barwami biało-czerwono-białymi. Na całej długości łańcucha widać było flagi Litwy i niepodległej Białorusi. Nie brakowało też flag polskich, ponieważ na niektórych odcinkach stali również litewscy Polacy.

Żywy łańcuch ludzki liczył 32 kilometry i kończył się na granicy litewsko-białoruskiej w Miednikach Królewskich, gdzie po zakończeniu akcji odbył się specjalny koncert.

"Śledzimy wydarzenia na Białorusi. Dla nas wszystkich ważny jest historyczny bałtycki łańcuch, dlatego tym bardziej chcemy wesprzeć naszych sąsiadów. Okazujemy im naszą przyjaźń i życzymy solidarności oraz wytrwałości" - mówili korespondentowi Polskiego Radia uczestnicy wydarzenia na placu Katedralnym w Wilnie.

W akcji wzięli też udział prezydent Gitanas Nauseda, byli przywódcy Litwy Valdas Adamkus i Dalia Grybauskaite. Za wsparcie podziękowała Swiatłana Cichanouska. "Białorusinów rozumiecie jak nikt inny, bo niedawno sami tego wszystkiego doświadczaliście. Mam nadzieję, że wkrótce stworzymy łańcuch nie solidarności, ale przyjaźni z wolną Białorusią" - oświadczyła w wystąpieniu telewizyjnym liderka białoruskiej opozycji.

Data utworzenia łańcucha nie jest przypadkowa. 31 lat temu, w 50-tą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, stolice trzech państw bałtyckich - Wilno, Rygę i Tallin - połączył żywy łańcuch trzymających się za ręce ludzi.

IAR/ho

Zobacz więcej na temat: Litwa Białoruś

Michał Dworczyk: premier zaprosi przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Białorusi

24.08.2020 09:15
Mateusz Morawiecki wystosuje do przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych zaproszenie na środę na spotkanie dot. sytuacji na Białorusi - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. - Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę, bo ta sytuacja powinna być rozpatrywana poza bieżącym sporem politycznym - zaznaczył.

"Skuteczna będzie reakcja UE i USA". Bogdan Pęk o reżimie Łukaszenki

24.08.2020 10:56
- Z punktu widzenia Polski, najgorsze byłoby przejęcie Białorusi wprost przez Rosję i Władimira Putina - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk.

Białoruś: zatrzymano dwoje członków Rady Koordynacyjnej, m.in. współpracowniczkę Cichanouskiej

24.08.2020 12:28
Dwie osoby należące do prezydium białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej zostały zatrzymane w poniedziałek rano przez OMON - podało Radio Swoboda. Zatrzymani to Wolha Kawalkawa i Siarhiej Dyleuski. Do interwencji milicyjnego OMON-u doszło koło wejścia do mińskiej fabryki traktorów MTZ.

Mateusz Morawiecki: w sprawie Białorusi musimy działać wspólnie

24.08.2020 13:54
- Teraz przed nami ponad trzy lata na współpracę - współpracę między rządzącymi i opozycją. Dlatego zaprosiłem przedstawicieli wszystkich obecnych w parlamencie partii opozycyjnych do dyskusji na tematy Białorusi. Tu musimy działać wspólnie - mówił w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.