Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Iwona Kozłowska mówiła, że pomysł na wydawnictwo narodził się dziesięć lat temu. Dodała, że publikacja w nietypowy sposób, bo poprzez opowieści, ukazuje historię naszych Rodaków na Wschodzie. - Tabelki z danymi statystycznymi zamieniliśmy na niezwykłe, napisane emocjami opowiadania - podkreśliła Iwona Kozłowska. Dodała, że w publikacji widać, jak ważna dla wielu naszych Rodaków na Wschodzie była Karta Polaka i jej uzyskanie.
Obecny na prezentacji wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że poprzez takie publikacje MSZ spłaca dług wobec Polaków na Wschodzie. Minister przypomniał, że w 2016 roku ustawa o Karcie Polaka została znowelizowana. Dzięki temu - jak podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk - wielu naszych rodaków z innych państw niż Kazachstan czy Ukraina, mogą starać się o przyznanie tego dokumentu.
Od początku obowiązywania ustawy o Karcie Polaka, czyli od 2008 roku status ten przyznano ponad 320 tysiącom Polaków. Od momentu nowelizacji przepisów około 30 tysięcy posiadaczy Karty Polaka osiedliło się w naszym kraju i uzyskało obywatelsko polskie.
Wiceszef MSZ dodał, że Karta Polaka to nie tylko suche liczby, to przede wszystkim losy poszczególnych rodzin. Jedną z nich jest rodzina Aleksandra i Ludmiły Suchowieckich. Małżeństwo działało na rzecz Polonii w obwodzie Akmolińskim w Kazachstanie. Pod koniec sierpnia tego roku wrócili do Polski. Obecny na spotkaniu poświęconemu publikacji MSZ Aleksander Suchowiecki mówił o emocjach, jakie towarzyszyły mu przy powrocie do ojczyzny przodków. - Najważniejsze uczucie, jakie nam towarzyszyło, to radość, że jesteśmy w ojczyźnie. To wielkie wzruszenie, że oczekiwanie i marzenia całego życia wreszcie się spełniły - opowiadał Aleksander Suchowiecki.
Rodzina Suchowieckich wróciła do Polski 28 sierpnia na pokładzie specjalnego samolotu. Wraz z nimi do kraju wróciło ponad 80 Polaków z Kazachstanu.
Z Iwoną Kozłowską, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, inicjatorką wydania publikacji "W poszukiwaniu polskości. Historia Kartą Polaka pisana", rozmawiała Halina Ostas.
IAR/dad