„Reprezentowanie Polski w kraju tak bliskim Polakom, a jednocześnie odgrywającym tak szczególną rolę na arenie międzynarodowej, jest dla mnie wielkim zaszczytem i zobowiązaniem” – mówi Iwona Kozłowska, nowa szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie. „Umacnianie przyjaźni pomiędzy naszymi narodami oraz wspólnoty wartości, budowanej od pokoleń przez Polaków i Szwajcarów, w oparciu o umiłowanie wolności i suwerenności jest też nie tylko wyróżnieniem, ale i ambitnym wyzwaniem.”
Ambasador Iwona Kozłowska 13 października wręczyła listy uwierzytelniające Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetcie Sommarudze, obejmując tym samym oficjalnie urząd Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej. I od tego czasu zainicjowała już szereg cennych wydarzeń, m.in. z udziałem przedstawicieli Polonii i wzięła udział w kilku ważnych uroczystościach.
Podczas spotkania, zorganizowanego przez Ambasadę RP, z okazji Dnia Papieskiego, wspominano zmarłego przed 25 laty we Fryburgu o. prof. Józefa Marię Bocheńskiego. Józef Maria Bocheński (1902-1995), dominikanin, żołnierz wojny 1920 roku, kapelan 2. Korpusu, jeden z najwybitniejszych polskich logików, teologów i filozofów XX wieku, od 1945 roku do swojej śmierci mieszkał w Szwajcarii, gdzie był m.in. profesorem i rektorem Uniwersytetu Fryburskiego.
- O. Józef Maria Bocheński bardzo wiele zrobił dla szwajcarskiej Polonii, która do dziś o tym pamięta - mówi ambasador Iwona Kozłowska. I przypomina, że Senat RP ogłosił 2020 r. Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.
Symbolem wyjątkowej więzi łączącej Polskę i Szwajcarię jest dla Ambasador RP Muzeum Polskie w Rapperswilu, które 25 października obchodzić będzie 150-lecie utworzenia. Dlatego podczas swojej pierwszej wizyty poza Bernem Iwona Kozłowska odwiedziła miasto Rapperswil-Jona, gdzie ma siedzibę Muzeum Polskie. Złożyła kwiaty pod Kolumną Barską oraz na grobach hrabiego Władysława Platera i Henryka Bukowskiego, założycieli muzeum.
Ambasador Iwona Kozłowska spotkała się również z przewodniczącym Gminy Rapperswil-Jona Matthiasem Mächlerem. - Oczekuję, że Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu, jest częścią wspólnej historii Polaków i Szwajcarów, którą powinniśmy uszanować i nakierować na przyszłość - powiedziała szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie.
W XIX wieku Szwajcaria była symboliczną drugą Ojczyzną dla wielu Polaków, pozbawionych wówczas własnego ojczystego kraju. „Chcemy i będziemy o tym pamiętać. Jesteśmy wdzięczni naszym szwajcarskim przyjaciołom, że udzielili Polakom schronienia i gościny w trudnym dla Polski momencie dziejowym. Ważne jest zarazem, aby patrzeć w przyszłość. W tym względzie Muzeum Polskie w Raperswilu ma do odegrania ważną rolę łącznika pomiędzy Polską i Szwajcarią, pomostu umożliwiającego dialog między obu narodami" – powiedziała ambasador Iwona Kozłowska. Wyraziła też przekonanie, że na drodze dialogu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie dalszego funkcjonowania Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
Ambasador Iwona Kozłowska odwiedziła też Zuchwil, nieopodal miasta Solura, gdzie złożyła wieniec przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W dorocznej uroczystości, organizowanej przez Towarzystwo Kościuszki w rocznicę śmierci Bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, udział wzięli przedstawiciele władz Solury, Towarzystwa Kościuszki z prezesem Remo Ankli, ambasad Polski i USA, mieszkańcy Solury i Zuchwil oraz przedstawiciele szwajcarskiej Polonii. Ambasador RP podziękowała Towarzystwu Kościuszki w Solurze za zorganizowanie wyjątkowej uroczystości, a także za działalność kultywującą pamięć o naszym Wielkim Rodaku.
Wspólna historia oraz silna obecność Polaków w Szwajcarii i Szwajcarów w Polsce to dla Ambasador Iwony Kozłowskiej solidny fundament, na którym zamierza oprzeć swoje wysiłki na rzecz rozwoju polsko-szwajcarskich kontaktów i współpracy.
Z Iwona Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, rozmawiała Halina Ostas.