Redakcja Polska

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace można przesyłać do 19 marca

14.03.2021 14:32
Jeszcze tylko przez tydzień, czyli do 19 marca, można przesyłać prace w ramach II edycji konkursu literacko-plastycznego "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Inicjatorką konkursu przeznaczonego dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Patronat nad wydarzeniem ma Polskie Radio.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Elżbieta WitekKancelaria Sejmu/Andrzej Hrechorowicz

Jak przypomina Kancelaria Sejmu, tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach: plastycznej - zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską; literackiej - tu zadaniem jest przygotowanie pracy pisemnej na temat "Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego"; tekst piosenki - gdzie trzeba napisać słowa do utworu poświęconego Zbrodni Katyńskiej.

Prace konkursowe można przesyłać jeszcze przed tydzień, czyli do 19 marca.
Według dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółki konkurs "to będzie najpewniej największe wydarzenie historyczno-edukacyjne w 2021 roku".

- Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, także w tym roku spodziewane są setki prac, z których znaczna część będzie walczyć o najwyższe miejsca. Dzięki zaangażowaniu najwyższych rangą urzędników państwowych, w tym przede wszystkim pomysłodawczyni i inicjatorki konkursu marszałek Sejmu, i w sumie sześciu instytucji, przedsięwzięcie ma swoją rangę, markę i ogólnopolski charakter - podkreślił dyrektor CIS.

Młodzież o historycznej zbrodni

Doradca marszałek Sejmu, historyk IPN prof. Tadeusz Wolsza zwrócił uwagę, że temat Zbrodni Katyńskiej jest ciągle aktualny i wymaga monitorowania. Podkreślił, że nawet oświadczenie najwyższych władz Rosji z 1990 r., w 50. rocznicę mordu katyńskiego, w którym Kreml przyznał, że zbrodniarzami byli funkcjonariusze NKWD, nie stanowiło kresu dyskusji na ten temat.

Prof. Wolsza dodał, że konkurs zorganizowany przez marszałek Sejmu jest nie tylko sprawdzianem wiedzy i pomysłowości uczestników, ale to również, a może przede wszystkim głos młodego pokolenia Polaków w dyskusji nt. okoliczności Zbrodni Katyńskiej. - Pierwsza edycja konkursu wskazała na świetną orientację merytoryczną uczestników w zakresie tytułowej tematyki oraz kapitalną pomysłowość w ujęciu zagadnienia - zaznaczył.

W konkursie uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii.

Nagrody dla laureatów

Kancelaria Sejmu przypomina, że przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, przygotowane w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik e-book oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 - 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

W skład Komitetu Honorowego II edycji konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" wchodzą: prezydent Andrzej Duda (przewodniczący), marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Komisji konkursowej przewodniczy prof. Tadeusz Wolsza. Patronat nad wydarzeniem ma Polskie Radio.

Regulamin konkursu i szczegóły organizacyjnej można znaleźć na stronie internetowej Sejmu (TUTAJ).

IAR/PAP/ho