Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, znany powszechnie jako Teatr Polski w Toronto, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego.
Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki": między innymi takie spektakle, jak "Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie, "Tamara L." o Tamarze Łempickiej, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Stworzył też liczne spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic".
Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Obie aktorki: matka i córka, swoją ciężką pracą, determinacją i talentem udowodniły, że poza ojczyzną można kontynuować swoją pasję i pracować w swoim zawodzie, w niezwykły sposób wzbogacając teatr emigracyjny i teatr polski.
Kazimierz Braun, z którym od lat aktorki współpracują, to wybitny reżyser teatralny, dramatopisarz, wykładowca akademicki i także emigrant.
Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym tego typu teatrem polskim na świecie. "Teatr ten jest swego rodzaju fenomenem. Został stworzony bez uchwał i nominacji, bez budżetów, rozdzielników i funduszy, bez lokalu i dyrekcji. Podstawą jego narodzin, przetrwania i sukcesu jest entuzjazm Marii Nowotarskiej. Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto napisał Henryk Dasko.
Przed czterema laty, na scenie Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbył się Jubileusz 60-lecia pracy aktorskiej Marii Nowotarskiej. Jubilatka zagrała rolę Marii Skłodowskiej-Curie w sztuce Kazimierza Brauna zatytułowanej „Promieniowanie”.
Maria Nowotarska przez 33 lata była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, a następne 30 lat poświęciła sztuce teatralnej w Kanadzie. Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, Krzysztof Głuchowski zorganizował uroczysty jubileusz zasłużonej aktorce promującej polski teatr na świecie. Był to czas niezwykłych wzruszeń w gronie rodzinnym i licznie zgromadzonej publiczności, owacyjnie przyjmującej grę wybitnej artystki.