Redakcja Polska

Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws. słów uderzających w mniejszość polską

26.07.2023 13:37
Kwestia wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową na Litwie była głównym tematem spotkania polskiego ambasadora w Wilnie Konstantego Radziwiłła z ich autorem - szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Sprawa związana jest m.in. z dwiema polsko-litewskimi tablicami na Wileńszczyźnie, których w maju od władz lokalnych zażądała Inspekcja.
Audio
  • Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws wypowiedzi dyskryminujących mniejszość polską. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Ambasador RP Konstanty Radziwiłł o spotkaniu z szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Spotkanie ambasadora RP na Litwie Konstantego Radziwiłła z Szefem Litewskiej Państwowej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką oraz jego zastępcą Donatasem Smalinskasem.
Spotkanie ambasadora RP na Litwie Konstantego Radziwiłła z Szefem Litewskiej Państwowej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką oraz jego zastępcą Donatasem Smalinskasem. Źródło: Twitter/@PLInLithuania

Audrius Valotka w zeszłym tygodniu w litewskim radiu publicznym LRT powiedział, że polskimi tablicami oznaczona została "polska strefa okupacyjna, w której odbywała się polonizacja Litwinów". Ambasador Konstanty Radziwiłł w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że przekazał szefowi Inspekcji Językowej cały pakiet przepisów obowiązujących w tej sprawie na Litwie. - Od konwencji poprzez traktat o stosunkach polsko-litewskich, a także przytoczyłem podobne przepisy polskie - mówił dyplomata.


Posłuchaj
00:58 12472042_1.mp3 Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws wypowiedzi dyskryminujących mniejszość polską. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W całej sprawie chodzi o dekoracyjne tablice ustawione w miejscowościach Bieliszki i Orzełówka. Jedna z nich znajduje się na prywatnej posesji. - Nie eliminują one języka litewskiego. Dodane są tam napisy po polsku i dotyczą miejscowości, które związane są z Polakami, którzy mieszkają na tych terenach od niepamiętnych czasów - dodał ambasador.

Burza po słowach Valotki

Audrius Valotka w zeszłym tygodniu porównał też zamieszkiwaną licznie przez Polaków Wileńszczyznę do Donbasu, gdzie Rosjanie domagają się rosyjskich napisów. Ta wypowiedź oburzyła mniejszość polską na Litwie. - W rozmowie ze mną pan Valotka przeprosił za to i zobowiązał się do większej powściągliwości. To jest jakiś sukces, ale chodzi o to, aby Litwa stosowała praktykę, która obowiązuje w całym cywilizowanym świecie, w tym także w Polsce, w odniesieniu do mniejszości litewskiej - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Dyplomata zaproponował, aby Litewska Inspekcja Językowa była jednym z inicjatorów wprowadzenia odpowiednich przepisów, potwierdzających prawo litewskich Polaków do języka polskiego. Sam szef Litewskiej Inspekcji Językowej Audrius Valotka powiedział jedynie, że "Inspekcja Językowa powstrzymuje się od komentarza w tej sprawie".

W ubiegłym tygodniu minister kultury Litwy Simonas Kairys powołał komisję do oceny wypowiedzi Audriusa Valotki dotyczącej mniejszości polskiej na Litwie.

IAR/dad

Litwa: Państwowa Inspekcja Językowa żąda usunięcia polsko-litewskich tablic

21.07.2023 14:56
Na Litwie Państwowa Inspekcja Językowa chce usunięcia w rejonie wileńskim tablic z nazwami miejscowości zapisanymi po polsku i litewsku. Władze lokalne zaskarżyły to żądanie.

Na Litwie zostanie powołana komisja do oceny obraźliwych wypowiedzi wobec Polaków

22.07.2023 13:05
Na Litwie zostanie powołana komisja do oceny obraźliwych wobec Polaków wypowiedzi szefa Państwowej Inspekcji Językowej Audriusa Valotki. W czwartek w litewskim radiu publicznym powiedział on, że tablicami z polskimi nazwami miejscowości na Wileńszczyźnie oznaczona została "polska strefa okupacyjna, w której odbywała się polonizacja Litwinów".

Kolejne represje reżimu Łukaszenki. Zamknięto portal z polskimi i białoruskimi czasopismami

25.07.2023 12:47
Z inicjatywy ministerstwa informacji Białorusi został zablokowany portal internetowy Kamunikat.org, będący największym w sieci zasobem, udostępniającym tysiące białoruskich dzieł literackich oraz periodyków. Wśród periodyków dostępnych na portalu jest także archiwum prasy polskiej, w tym wydawanych przez Związek Polaków na Białorusi "Głosu znad Niemna" i "Magazynu Polskiego".