Redakcja Polska

Jedyna taka placówka w Polsce. Odwiedzamy Muzeum Emigracji w Gdyni

06.09.2024 17:13
W zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni czeka na gości jedyne w Polsce i w naszym regionie Europy Muzeum Emigracji. Nowoczesna instytucja kultury działa w samym sercu historycznego portu.
Audio
  • Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyna tego typu placówka w tej części Europy. Z Karoliną Grabowicz-Matyjas, dyrektorką Muzeum Emigracji w Gdyni, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni, na tarasie placówki
Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni, na tarasie placówkiFoto: Foto: Halina Ostas/PRdZ

Ten zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca Morskiego budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.

Muzeum Emigracji w Gdyni jest nowoczesną instytucją kultury, która łączy funkcje wystawiennicze, artystyczne, popularyzatorskie oraz edukacyjne. W budynku działa kino studyjne najnowszej generacji, oraz miejsce dla działań teatralnych, a także archiwum polskich wychodźców. Komputerowa baza emigranckich dziejów gromadzi dokumenty, wspomnienia, zabytki, zapisy audio i wideo. Każdy może podzielić się swoją historią.

Rodzinne pamiątki przekazał Muzeum Emigracji  m.in. Chris Niedenhal, światowej sławy fotograf. Jego matka, stenografistka w Polskiej Agencji Fotograficznej, 17 września 1939 r. razem z polskimi władzami przekroczyła rumuńską granicę, a następnie przez Francję dostała się do Londynu, gdzie mieszkała do końca życia.

- W Dworcu Morskim, skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat, opowiadamy o poruszających doświadczeniach polskich emigrantów z końca XVIII jak i początku XXI wieku. Trudno o lepsze miejsce dla instytucji, która stawia pytania o czas i kierunki emigracji, o jej przyczyny, charakter i dalsze losy emigrantów. Pod adresem Gdynia, Polska 1, łączymy historie ludzi wyjeżdżających z Polski w różnych czasach, do różnych krajów we wspólną, ogólnopolską historię, w najszerszym tego słowa znaczeniu - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka placówki.


Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni

Z Karoliną Grabowicz-Matyjas, dyrektorką Muzeum Emigracji w Gdyni, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!


Posłuchaj
10:29 Muzeum Emigracji w Gdyni.mp3 Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyna tego typu placówka w tej części Europy. Z Karoliną Grabowicz-Matyjas, dyrektorką Muzeum Emigracji w Gdyni, rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]

 


Ważna misja Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

26.08.2024 22:07
O potrzebie silnego wspierania polonijnego szkolnictwa i pomocy w promocji języka polskiego wśród Polonii mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Nasza rozmówczyni zwracała uwagę na malejące zainteresowanie językiem ojczystym kolejnych pokoleń emigrantów.

Polonijni sportowcy z Austrii na Międzynarodowym Turnieju Tenisa Ziemnego w Gdyni

04.09.2024 13:56
Polonijni zawodnicy z siedmiu krajów uczestniczyli w Gdyni w czwartym już Międzynarodowym Polonijnym Turnieju Tenisa Ziemnego. Ponad 60. tenisistów zmierzyło się na kortach Arki Gdynia. Wśród nich był Janusz Wajsbard z Austrii, gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

W Warszawie ruszają 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Wydarzenie "buduje polsko-ukraińskie mosty"

06.09.2024 13:17
Trzy koncerty z dziełami ukraińskich twórców zostaną wykonane w Warszawie. W najbliższą niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego rozpoczną się 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Zabrzmią kompozycje Walentyna Sylwestrowa i Wiktora Kosenki.Misją festiwalu jest popularyzacja ukraińskiej muzyki klasycznej w Polsce.