Redakcja Polska

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

10.10.2024 18:05
Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz, z doktorem Mariuszem Czechem, dyrektorem Biura Programów Języka Polskiego NAWA [posłuchaj]
Dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA, w studiu PRdZ
Dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA, w studiu PRdZFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- Celem Programu, realizowanego od 2019 roku, jest promocja języka polskiego, ale powiązana z elementami historii, kultury i sztuki Polski. Zdecydowana większość projektów finansowanych przez NAWA, spełnia te warunki - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA.

- Wyróżniamy przedsięwzięcia budujące jakość kształcenia i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływające na wizerunek Polski w świecie. Oceniając projekty, które są zgłaszane do Agencji bierzemy także pod uwagę ich innowacyjność. Chcemy, by przedsięwzięcia, które dofinansowujemy były nowoczesne, wykorzystywały oryginalne formy przekazu i trafiały do jak najszerszego grona odbiorców. Ważnym elementem oceny jest także szeroka promocja tych działań - dodał dr Mariusz Czech.

O udział w Programie "Promocja języka polskiego" mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe, podejmujące inicjatywy na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim.

Projekt może być zgłoszony przez jedną instytucję, ale preferowane są realizacje w międzynarodowym partnerstwie, chodzi o współpracę z zagranicznymi uczelniami i placówkami naukowymi.

Pierwszego października rozpoczęła się realizacja projektów dofinansowanych przez NAWA w roku 2024.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz, z doktorem Mariuszem Czechem, dyrektorem Biura Programów Języka Polskiego NAWA.  

W Senacie uroczyście powołano Polonijną Radę Konsultacyjną przy Marszałku Senatu RP

26.09.2024 08:59
- Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.