Redakcja Polska

80-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej. Uroczystości w Chicago

13.10.2024 09:59
W Chicago, odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80-tą rocznicę powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej. Oddziały KPA znajdują się w wielu stanach, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i Chicago.
Polonia amerykańska w okresie PRL stała się jednym z głównych emigracyjnych ośrodków politycznych. Do dziś znaczną część amerykańskiej polonii tworzą migranci i potomkowie migrantów politycznych z PRL
Polonia amerykańska w okresie PRL stała się jednym z głównych emigracyjnych ośrodków politycznych. Do dziś znaczną część amerykańskiej polonii tworzą migranci i potomkowie migrantów politycznych z PRLShutterstock/Roberto Galan

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 roku, aby jednym głosem wyrazić; poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski, ówcześni liderzy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, wiosną 1944 roku. Obrady trwały od 28 maja do 1 czerwca 1944 roku, w wyniku czego 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje, utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.

Organizacja ta miała za zadanie zjednoczyć Polonię w ważnym i tragicznym momencie dziejowym, jakim były wysiłki odbudowy Polski po dewastacji kraju, będącej rezultatem Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku, oraz sowieckiej 17 września 1939 roku.

Oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej znajdują się w wielu stanach, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i Chicago.

Kongres Polonii Amerykańskiej (Rada Dyrektorów Krajowych) spotyka się co roku na konferencji odbywającej się w metropoliach amerykańskich, takich jak Waszyngton i Chicago. Wybory prezydium Krajowego Komitetu Wykonawczego odbywają się co dwa lata.

Pierwszym prezesem KPA został Karol (Charles) Rozmarek. Jego następcą był Alojzy Mazewski, wybrany w 1968 roku, który pełnił tą funkcję, aż do śmierci w 1988 roku. W 1988 roku prezesem został Edward Moskal, który sprawował tą funkcję do końca życia. Obecnym prezesem jest Frank J. Spula.


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

KPA miał istotny udział w przyjęciu Polski do NATO a także przyczynił się do powstania Polskiej Redakcji Radia „Wola Europa”. Specjalna komisja Kongresu USA, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania przez Związek Radziecki ponad 14 000 oficerów Wojska Polskiego, na początku II wojny światowej, była silnie popierana przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Uroczyste obchody 80-lecia powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej będą mieć miejsce 13 października w O’Hare Tech Center w Chicago, podczas drugiego dnia dorocznego zjazdu Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas obrad będzie mowa o aktywizacji Polonii, w celu wzięcia aktywnego udziału w wyborach Prezydenckich 5 listopada, będą omawiane szczegóły, gdzie i jak można się jeszcze zarejestrować. Istotne jest przypomnienie Amerykanom Polskiego pochodzenia, że głosowanie jest ich obywatelskim przywilejem, ale też i obowiązkiem, ponieważ nie należy zapominać, że w czasie wyborów prezydenckich mieszkańcy poszczególnych stanów, hrabstw i miast będą także wybierać senatorów, oraz przedstawicieli lokalnych władz a także głosować w referendach.

Polonia ma istotnie pytania i postulaty do kandydatów prezydenckich Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa, między innymi, czy będą wspierać silną pozycję Polski w NATO, czy Polska będzie miała możliwość zakupu zbrojenia w dogodnych cenach oraz czy mianowaliby na ważne stanowiska przedstawicieli spośród Polonii oraz Amerykanów o polskim pochodzeniu.

Natomiast 13 października, w uroczystych obchodach 80-lecia KPA swój udział potwierdzili: ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, kongresman USA Mike Quigley i senator USA Richard Durbin oraz dziennikarka Monica Crowley. Z lokalnych liderów mają być obecni: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas i burmistrz Schiller Park Nick Caiafa. Będą również goście z Polski: Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, minister Henryka Mościcka-Dennys z MSZ RP i Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.


Źródło: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"/ho

Około 100 Polaków startuje w wyborach parlamentarnych na Litwie

12.10.2024 09:50
W niedzielnych wyborach parlamentarnych na Litwie wśród 1,7 tys. kandydatów jest blisko 100 Polaków, obywateli tego kraju. Najwięcej z nich startuje z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Tym razem wyjątkowo dużo jest też Polaków na listach tzw. partii litewskich.

Nauka języka polskiego za granicą zostanie usystematyzowana

12.10.2024 14:59
Będzie strategia nauczania polskiego za granicą i nauczania w języku polskim - zapowiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa resortu wzięła udział w Warszawie w dorocznym spotkaniu dyrektorów Szkół Polskich i kierowników sekcji polskich w szkołach francuskich, zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

20-lecie Szkoły Polskiej na Węgrzech. Placówka ma kilkuset absolwentów

12.10.2024 16:11
Kilkuset absolwentów, rodzinna atmosfera i ciągły rozwój - tak w kilku słowach można podsumować dwudziestolecie Polskiej Szkoły i Przedszkola na Węgrzech. Placówka działająca w ramach węgierskiego systemu oświatowego zorganizowała dziś swój jubileusz.