Redakcja Polska

Król Karol spotkał się z Polakami w Londynie. Spotkanie "prawie jak sąsiad z sąsiadem"

05.02.2025 19:32
Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie. Odwiedził POSK, czyli polskie centrum kulturalno-społeczne w dzielnicy Hammersmith. - Był bardzo miły! Naprawdę mnie to zaskoczyło: podszedł do każdego, z każdym się przywitał i zagadał - wspomina Daria Wilkinson, dyrektorka polskiej szkoły przy okolicznym Ravenscourt Park. Rozmówczyni Polskiego Radia dodaje, że monarcha skracał dystans.
Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie.
Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie. Fot.: PAP/Ambasada RP w Londynie

"Welcome Back" - "witamy ponownie" - takie słowa usłyszał król od oprowadzającego go po centrum Wiktora Moszczyńskiego z POSK. To dlatego, że 15 lat temu Karol był już tu z wizytą, jeszcze jako książę Walii. Wiktor Moszczyński ocenia, że monarcha mniejszą wagę przywiązywał do tytułów czy rangi ludzi, których dziś spotykał. Ważniejsze było co innego. - Wyczuwałem, że szczególnie interesowały go spotkania z osobami, które zajmują się opieką społeczną i szkolnictwem - dodaje.

Monarcha spotkał się z ludźmi zatrudnionymi w centrum oraz innymi przedstawicielami polskiej społeczności: od weteranów wojennych, przez harcerzy, artystów po nauczycieli polskich szkół sobotnich.

Była polska muzyka i polskie jedzenie. Kwiaty wręczyła monarsze młoda Polka: kilkuletnia Kornelia. - Król jest bardzo fajny i miły - oceniła rozmówczyni Polskiego Radia.


Posłuchaj
00:21 13455402_1.mp3 Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie. Odwiedził POSK, czyli polskie centrum kulturalno-społeczne w dzielnicy Hammersmith. O wrażeniach opowiedziała naszemu korespondentowi Daria Wilkinson, dyrektorka znajdującej się nieopodal polskiej szkoły. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Jak powiedział PAP Wiktor Moszczyński, monarcha, powitany w POSK przez ambasadora Wilczka i szefa placówki, podczas pierwszej części wizyty obejrzał wystawę obrazów autorstwa Feliksa Fabiana, weterana II wojny światowej. Prezentowane dzieła, przedstawiające dom artysty w Polsce i jego wspomnienia z podróży, należą do rodziny znanej działaczki społecznej Lili Stern-Pohlmann. Monarchę po wystawie oprowadzała historyczka sztuki i malarka Joanna Ciechanowska wraz z dr Dobrosławą Platt, która przygotowała ekspozycję i pełni funkcję dyrektorki biblioteki POSK - dodał Moszczyński. 

Rozmowy dwóch sąsiadów

Następnie monarcha udał się do Sali Malinowej, gdzie spotkał się z około setką członków POSK, m.in. z weteranem II wojny Eugeniuszem Niedzielskim, artystami i harcerzami. Polska diaspora opowiedziała monarsze o działaniach Ośrodka i swoich doświadczeniach związanych z mieszkaniem w Wielkiej Brytanii. Była to bardzo swobodna rozmowa, "prawie jak sąsiad z sąsiadem" - dodał Moszczyński.


Posłuchaj
00:50 13454958_1.mp3 Król Karol III odwiedził polskie centrum na Hammersmith w zachodnim Londynie. Monarcha spotkał się z przedstawicielami polskiej społeczności. O szczegółach - Adam Dąbrowski (IAR)

 

Podczas wizyty króla odbył się również koncert młodej pianistki Joanny Kacperek, która zagrała repertuar Fryderyka Chopina. Młodzieżowy zespół teatralny POSK pod kierownictwem dyrektorki ds. kultury Ośrodka Żanety Brudzińskiej wykonał znane polskie piosenki, m.in. "Czerwone maki na Monte Cassino" czy "Serce w plecaku". 

Karol odwiedził POSK w towarzystwie małżonki Camilli już w 2010 roku, wówczas jeszcze jako książę Walii. 

Centrum polskości w Wielkiej Brytanii

POSK został założony przez polską diasporę w Wielkiej Brytanii z inicjatywy prof. inż. Romana Ludwika Wajdy, który na początku lat 60. zaczął organizować spotkania wśród polskiej społeczności i promować budowę Ośrodka. 

Obecna siedziba POSK, położona przy ulicy King Street w londyńskiej dzielnicy Hammersmith, została otwarta w 1974 roku. W ramach Ośrodka działają m.in. biblioteka i teatr, organizowane są tam liczne wystawy, spotkania, koncerty, pokazy filmów i przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych.


IAR/dad

80 lat pamięci, która nigdy nie zgaśnie. Świat oddał hołd ofiarom Auschwitz

28.01.2025 11:30
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz były pełne wzruszeń i głębokiej refleksji. W uroczystościach, które odbyły się w poniedziałek przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, wzięło udział 62 byłych więźniów, wysłannicy z 61 krajów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych. Wśród obecnych byli m.in. król Karol III, prezydenci Niemiec i Francji – Frank-Walter Steinmeier oraz Emmanuel Macron. 

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, sfałszowane wybory na Białorusi oraz relacje polsko-hiszpańskie

31.01.2025 17:30
W tym wydaniu: 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz oraz umowy o współpracy Polski i Kanady, reakcje na kolejne sfałszowane wybory na Białorusi i rozmowy szefów dyplomacji Polski i Hiszpanii.