Kierownik Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek podkreśliła, że to seminarium kreuje nowych młodych liderów Ukrainy. - Jestem przekonana, że z tego spotkania ujawnią się nowi liderzy lokalnych społeczeństw, którzy wyniosą z Arki wiele pozytywnych emocji i będzie to dla nich owocne doświadczenie - powiedziała.
Danuta Stefanko reprezentująca Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku powiedziała, że na tym projekcie może poznać inne kultury i narodowości. - To jest bardzo ważne doświadczenie, bo te relacje, które tutaj tworzymy są bardzo ważne dla przyszłości nie tylko Ukrainy, ale również innych państw - zaznaczyła uczestniczka z grupy polskiej.
Dzień Polski otworzył prof. Michał Klimecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosił wykład na temat "20 lat Polski w NATO". - Starałem się przekonać, że NATO - to bezpieczeństwo. Z jednej strony to jest taki mur, który nas broni przed tym, co złego może nastąpić. A z drugiej strony, jest to wielka wspólnota po obydwu stronach atlantyku - powiedział prof. Michał Klimecki.
Uczestnicy Seminarium Młodzieży "Arka". Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski
Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Lublinie zaprezentował wykład i wystawę "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". - Dziś w czasie, gdy przeżywamy wojnę na wschodzie Ukrainy, gdy przeżywamy wiele niepokoju w Europie, pamięć o tamtej Unii jest czymś ważnym i potrzebnym dla nas - zaznaczył Krzysztof Stanowski.
Na dziedzińcu klasztoru Uniowskiego młodzież różnych narodowości wspólnie uczyła się tańczyć poloneza. A wieczorem przy ognisku z kiełbaskami i bigosem, bawiono się w gry integracyjne i śpiewano polskie piosenki.
W ramach seminarium uczestnicy pojadą również do Lublina. "Arka" potrwa do 26 lipca.
Eugeniusz Sało