Wystawa jest ostatnim akordem w podróżach młodych artystów regionu brzeskiego do miejsc związanych z życiem i twórczością słynnego polskiego pisarza XIX wieku, publicysty, artysty i muzyka Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812-1887). Dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu artyści z Brześcia zorganizowali cztery plenerowe wyjazdy do najważniejszych miejsc dla kształtowania się percepcji artystycznej pisarza – Podlasia i Ziemi Prużańskiej, gdzie Kraszewski spędził dzieciństwo. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 25 prac brzeskich artystów inspirowanych "małą Ojczyzną" niezwykle płodnego autora. Wcześniej artyści odkryli już dla siebie i mieszkańców obwodu brzeskiego postacie wybitnych działaczy kulturalnych Polski i Białorusi Napoleona Ordy, Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej i Tadeusza Rejtana.
Osobowość Kraszewskiego, której jest poświęcona cała ekspozycja w muzeum w Prużanie, może zaskoczyć współczesnego człowieka – na jego koncie ponad 220 powieści, około 150 opowiadań, nowel i obrazków, ponad 20 dzieł dramatycznych i zbiorów poezji, tomy o podróżach i wspomnienia z różnych okresów życia, a także teksty publicystyczne na tematy społeczne i polityczne oraz ponad 20 tomów prac naukowych, dotyczących historii Polski i Litwy, historii literatury i kultury, językoznawstwa i etnografii. Kraszewskiego również można śmiało nazwać dziennikarzem, artystą, kompozytorem, kolekcjonerem rycin, rysunków, medali i grafiki. Sam podsumował wszystkie swoje działania bardzo skromnie: "Ja nie jestem pono ani literatem, ani artystą, choć piszę wiele i kocham wszelkie piękno – ja jestem człowiekiem mojego wieku, dzieckiem narodu mego."
Organizatorami wystawy są Konsulat Generalny RP w Brześciu, Obwodowe Młodzieżowe Zjednoczenie Społeczne "Źródła Twórczości" (Brześć) wraz z Muzeum-dworem "Prużański Pałacyk".
Wystawę można zwiedzać do 15 września 2019 roku.
Informacja prasowa Konsulatu Generalnego RP w Brześciu