Redakcja Polska

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wystawa „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”

29.08.2019 17:56
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową wystawę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miłośnicy historii będą mogli od 30 sierpnia do 6 października poznać losy jednej z najbardziej elitarnych jednostek piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego.
Audio
  • Przez cały wrzesień w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać można wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku” [posłuchaj]
Plakat wystawy Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku
Plakat wystawy "Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku"Foto: materiały prasowe

Przez cały wrzesień w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać można, otwartą 30 sierpnia,  wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”. Wystawie towarzyszy katalog, który prezentuje zbiory udostępnione publiczności oraz opisuje historię Baonu Stołecznego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie także przedstawienie szerszej publiczności sztandaru Baonu Stołecznego. Nad jego rekonstrukcją pracowało Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela”, które przez lata szukało źródeł pozwalających na odtworzenie tej wyjątkowej chorągwi, która spłonęła w czasie Powstania Warszawskiego.

Baon Stołeczny był elitarną jednostką piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego. Pełnił służbę na najbardziej znaczących posterunkach w mieście. Był tworzony przez strzelców piechoty wybieranych spośród niemal wszystkich garnizonów.

We wrześniu 1939 roku Baon Stołeczny stał się punktem najmocniejszej obrony odcinka Warszawa-Zachód pod przywództwem pułkownika Porwita. Był czołowym oddziałem zgrupowania podpułkownika Okulickiego walczącego na pierwszej linii wzdłuż osi obrony Blizne-Babice. W czasie walk stracił przeszło połowę swojej liczebności swoich żołnierzy, by w końcu opuścić stolicę 5 października 1939 roku.

Z Michałem Cieślakiem, historykiem, adiunktem Muzeum Niepodległości, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.

Źródło: Muzeum Niepodległości/ho