Redakcja Polska

Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku

01.09.2019 10:36
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powiedział, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku będzie zamknięciem powstającego w Polsce "pierścienia instytucjonalnej pamięci"
Audio
  • Muzeum Historii Polski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów czy Muzeum Sybiru. Mają one w sposób cywilizowany i pokojowy uczyć kolejne pokolenia o polskiej historii i wyborach, które konstytuują polską wspólnotę [posłuchaj]
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas zwiedzania wystawy Labirynty Wolności w Terneuzen
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas zwiedzania wystawy "Labirynty Wolności" w TerneuzenPAP/Radek Pietruszka

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum wicepremier powiedział, że pierścień ten tworzą takie budowane ostatnio instytucje, jak Muzeum Historii Polski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów czy Muzeum Sybiru. Mają one w sposób cywilizowany i pokojowy uczyć kolejne pokolenia o polskiej historii i wyborach, które konstytuują polską wspólnotę. 

"Ludzkie wybory, to, jak my wybieramy w życiu, zwłaszcza w tym momentach próby, najtrudniejszych, mówią o tym, kim jesteśmy, mówią o naszej tożsamości, mówią o naszej możliwości trwania, rozwoju i obrony naszych wartości" - powiedział wicepremier Piotr Gliński. Podziękował on osobom i instytucjom, które przyczyniły się do utworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, w tym wiceministrowi kultury Jarosławowi Sellinowi, dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karolowi Nawrockiemu, samorządowcom i historykom. Piotr Gliński wyraził nadzieję, że Muzeum Westerplatte będzie łączyć wszystkich.

IAR/ks