Sylwetka gotyckiej katedra położonej na terenie Zamku Praskiego jest dobrze znana wszystkim odwiedzającym stolicę Czech. Tym razem ta czternastowieczna budowla stała się świadkiem wydarzenia, które miało być swoistym zwieńczeniem obchodów upadku komunizmu w Europie Środkowej. „Przypominając o wydarzeniach z przeszłości, chcemy wskazać na duchowe, kulturalne i polityczne związki, które łączą nas dzisiaj“ – powiedział gospodarz świątyni, prymas Czech kardynał Dominik Duka, podkreślając wspólnotę narodów Europy Środkowej. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydenci Polski i Republiki Czeskiej. Rząd polski reprezentowała podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin.
@bartbarczyk.photography / IAM
"Polska pragnie w ten sposób podzielić się z sąsiednimi państwami radością z odzyskanej wówczas wolności" - podsumowała ideę koncertu Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. "Rok 1989 nazywany jest rokiem cudów. A gdzie indziej dziękować za cud niż w katedrze i poprzez taki utwór jak Pendereckiego Credo" – stwierdził podczas rozpoczęcia uroczystości Maciej Ruczaj z Instytutu Polskiego w Pradze, inicjatora i współorganizatora koncertu.
Koncert w praskiej katedrze @bartbarczyk.photography / IAM
Drugi rocznicowy wymiar koncertu związany był z udziałem muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego tworzących I, CULTURE Orchestra. Twórcą projektu ICO jest Instytut Adama Mickiewicza, który powołał orkiestrę w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Od tamtego czasu przez orkiestrę przewinęły się dziesiątki młodych artystów z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji. Armenii i Azerbejdżanu, którzy koncertowali w wielu prestiżowych salach w całej Europie. Projekt podkreśla konieczność otwierania drzwi do Europy obywatelom krajów byłego Związku Sowieckiego. "To właśnie w Pradze narodziło się Partnerstwo Wschodnie" – przypominała minister Magdalena Gawin podczas przemówienia otwierającego koncert, wskazując na fakt, iż właśnie Polska i Czechy wraz ze Szwecją były motorami koncepcji Partnerstwa, które ostatecznie uchwalono na szczycie Rady UE w czeskiej stolicy.
Gościem honorowym koncertu był sam profesor Krzysztof Penderecki, którego czeska publiczność przywitała owacją na stojąco. Wśród zgromadzonych w katedrze gości byli oprócz prymasa Czech także przedstawiciele rządu i parlamentu czeskiego.
@bartbarczyk.photography / IAM
Obok I, CULTURE Orchestra wystąpiły chóry Filharmonii Krakowskiej oraz wybitni soliści Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Robert Jezierski. Koncert zorganizowały Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Pradze we współpracy z partnerami czeskimi oraz przy wsparciu firmy Unipetrol.
Źródło: Instytut Polski w Pradze/materiały prasowe IAM/ho