Data jest wybrana nieprzypadkowo – 19. lutego to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. W Toruniu z tej okazji odbyła się Gala Nauki Polskiej, na którą przybyli przedstawiciele władz uczelni wyższych z całej Polski, badacze, doktoranci i studenci. Podczas gali wręczono Nagrody Prezesa Rady Ministrów – przyznawane za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. Ogłoszono również laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej.
Obecnie w naszym kraju pracuje ponad 81 tys. badaczy, a wiedzę zdobywa ok. 1,2 mln studentów i prawie 40 tys. doktorantów.
W Toruniu podczas obchodów Dnia Nauki Polskiej wystawiono też - ze względów konserwatorskich tylko na 6 godzin - egzemplarz księgi „De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika, pochodzący z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki. Dla uczestników uroczystości przygotowano także widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery", opowiadające o polskich matematykach z tzw. Szkoły Lwowskiej.
Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, ustanowione w tym roku. Jego celem ma być między innymi wyrażenie uznania dla dokonań polskich naukowców, a także zainspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy.
IAR/PAP/ep