Redakcja Polska

Piknik Naukowy Polskiego Radia w tym roku online. Zapraszamy!

09.05.2020 11:45
Od 1997 roku Polskie Radio, od 2008 roku we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, organizuje Piknik Naukowy. Do tej pory było to ogromne wydarzenie na Stadionie Narodowym. Ze względu na stan epidemii w Polsce, w tym roku zdecydowano się na edycję online.
Piknik Naukowy PR i CNK 9.05.2020
Piknik Naukowy PR i CNK 9.05.2020mat.pras.

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w obecnej sytuacji musiała przenieść się do Internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE pełen jest fascynujących opowieści, wizyt u naukowców, eksperymentów przesłanych przez ludzi nauki z Polski i ze świata. Nowością wynikającą z przeniesienia wydarzenia do sieci jest to, że uczestnicy – również ci najmłodsi – także będą mogli prezentować swoje naukowe dokonania w komentarzach na profilach organizatorów w mediach społecznościowych. 

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się o godz. 11.00. Z parku przy Centrum Nauki Kopernik Patryk Kuniszewicz, dziennikarz radiowej Czwórki i Oskar Wojtynowski, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik, powitali wszystkich uczestników i zaprosili do wspólnego, naukowego świętowania! Aby dołączyć do wirtualnej przygody ze światem nauki, wystarczy dołączyć do nas w mediach społecznościowych Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia.

Piknik Naukowy ONLINE to ponad 50 filmów wideo przesłanych przez wystawców zaproszonych do udziału w 2020 roku oraz komentarze na żywo prowadzących i spontanicznie przybywających na kocyk przed Centrum Nauki Kopernik gości. 

Wszystkie prezentowane 9 maja filmy podzielone zostały na bloki tematyczne, m.in. "Podróże", "Klimat i my", "Strefa przyszłości", "Eksperymenty", "Zrób to sam", "Strefa zdrowia", "Strefa rodziny", "Strefa cywilizacji", "Strefa astro" oraz wizyty w zaprzyjaźnionych uczelniach i instytucjach, w tym m.in. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Śląskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie czy Muzeum Azji i Pacyfiku, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Będzie też niespodzianka przygotowana przez gościa z Korei Południowej.

– Mieliśmy w tym roku zająć się sprawami klimatu i żaden wirus nam w tym nie przeszkodzi! – zapowiada Patryk Kuniszewicz, prowadzący Piknik Naukowy ONLINE. – 9 maja o godz. 11:00 rozkładamy kocyk i rozpoczynamy Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Gorąco zapraszam do uczestnictwa online, tym bardziej, że – jak przed rokiem na Stadionie Narodowym – nasi partnerzy przygotowali filmy z ciekawymi doświadczeniami i cennymi informacjami. I to wszystko w specjalnym streamingu w mediach społecznościowych Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Będzie dużo wrażeń i niespodzianek, dzieci i młodzież mile widziane, bo wszystko w bardzo pozytywnym klimacie. Bo KLIMAT jest dla nas najważniejszy! – zaprasza dziennikarz Polskiego Radia.

Udział w Pikniku Naukowym ONLINE potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Poltransplant, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, Centrum Wspierania Rodzin, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Kanał Elbląski czy Muzeum Azji i Pacyfiku. 

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in. na czym polega ozonowanie i jak zrobić ul oraz poznają papier, który ratuje pszczoły. Wśród prezentowanych doświadczeń znajdą się też eksperymenty z wykorzystaniem światła, wody i… suszarki, przeprowadzone przez Magistra Sprężynkę, ulubieńca najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Na krótkie spacery w otoczeniu natury uczestników wydarzenia zabierze również Patryk Kuniszewicz, który opowie m.in o walce przyrody z szalejącymi żywiołami i konsekwencjami zmian klimatycznych.

Zapraszamy!

polskieradio.pl/ho