- W pierwszym odcinku opowiemy historię Emilii Wojtyłowej, matki papieża, a także ojca - Karola seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. Wszystko po to, żeby na koniec pozwolić wsłuchać się w zaskakującą opowieść sąsiadki Wojtyłów - Heleny Szczepańskiej o historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia. 11 maja o godz. 17.00 na profilu faceboookowym muzeum zamieścimy link do tego filmu - powiedziała Maślona.
Historie rodzinne Wojtyłów prezentowane będą wprost z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. - Gdzie, jeśli nie w nim, najlepiej jest opowiedzieć o korzeniach naszego świętego - pytała retorycznie Maślona.
Profil muzeum na portalu społecznościowym znaleźć można pod adresem https://www.facebook.com/domjp2/.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym mieszkał do matury, którą zdał w liceum im. Wadowity. Nigdy o nim nie zapomniał. Jako papież odwiedzał je trzykrotnie. Podczas ostatniej wizyty w rodzinnym mieście, w 1999 r., Jan Paweł II powiedział: "Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom". W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.
Muzeum Dom Rodzinny mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol, późniejszy papież. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.
PAP/dad