Naszym koncertem chcieliśmy w sposób symboliczny zamknąć trudny czas, z jakim w ostatnich tygodniach musieliśmy się wszyscy mierzyć, ale także z nadzieją spojrzeć w przyszłość – podkreślił Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Jak zaznaczył dyrektor Sobczak, wydarzenie zorganizowane w wiedeńskim Museum Haus der Musik było pierwszym od blisko trzech miesięcy wydarzeniem z udziałem publiczności zrealizowanym przez placówkę, która z uwagi na bieżącą sytuację prowadziła swój program głównie w przestrzeni wirtualnej - online, i jednym z pierwszych zorganizowanych w Wiedniu przez zagraniczny instytut kultury.
- Jestem wdzięczny Szymonowi Komasie i Marcinowie Koziełowi za to wyjątkowe muzyczne spotkanie, jak również za doskonałą współpracę z Teatrem Studio – dodał Sobczak, podkreślając, że część utworów wiedeńskiego koncertu zaprezentowana zostanie także warszawskiej publiczności 26 czerwca.
- Ogromnie się cieszę z takiego finału sezonu w STUDIO. To podsumowanie pierwszego etapu tej nowej formy naszych działań - wirtualnych pracowni. Tym większa moja radość, że ich część możemy zrealizować we współpracy z tak prężnym podmiotem jak Instytut Polski w Wiedniu. Wspólny koncert Szymona Komasy zapowiada się wyjątkowo, gdyż w swoim studio artysta pracuje nad nową formą recitalu podyktowaną wydarzeniami ostatnich miesięcy – podkreśliła Natalia Korczakowska, dyrektor artystyczna Studio teatrgaleria.
W trakcie wieczoru zatytułowanego „Piękny świecie, gdzie jesteś” austriacka i polska publiczność wysłuchała kompozycji m.in.: Johannesa Brahmsa, Richarda Wagnera, Franza Schuberta, a także Józefa Lipskiego, Mieczysława Karłowicza, czy z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, ujętych w czterech zaaranżowanych odsłonach tematycznych: Katastrofa/ Upadek/ Narodzenie/ Piękny świat.
Baryton Szymon Komasa jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia. Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów. W 2009 roku zadebiutował na scenie międzynarodowej jako Schaunard w „La Bohème” w Teatro Filarmonico di Verona. Występował z koncertami m.in. w Carnegie Hall i Wigmore Hall. Jego debiutancki album „Polish Love Story” otrzymał nominację do Fryderyka 2020. Pianista Marcin Kozieł jest wykładowcą wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego. Współpracował m.in. z Heleną Łazarską, Francisco Araizą, prof. Gerhardem Kahrym, Rudolfem Piernayem, Margreet Honig, czy Grace Bumbry.
Koncert Szymona Komasy zrealizowany został we współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu i STUDIO teatrgaleria, które na zakończenie sezonu wraca do teatru z tygodniowym programem Open Studios (22-28 czerwca 2020). To projekt, który jest kontynuacją zainicjowanych w marcu wirtualnych pracowni artystów współpracujących ze Studio. Swoje pracownie w ramach Open Studios otwierają w wymiarze wirtualnym i fizycznym: reżyser Łukasz Twarkowski, Daniel Wetzel, jeden z założycieli słynnego niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z The Wooster Group w NYC, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec, śpiewak operowy Szymon Komasa, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué oraz ich goście: Mary Komasa i VTSS, jedna z ważniejszych postaci europejskiej undergroundowej sceny klubowej. W programie m.in.: koncerty na dużej scenie, instalacje, projekcje, spotkania z artystami, na żywo i online.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho