Zamiast spotkań z polskimi autorami, którzy nie mogli z powodu zamknięcia granic przyjechać do Pragi - powstał cykl filmików, w których największe gwiazdy literatury czeskiej takie jak Jachym Topol czy Petr Zelenka opowiadają o swoich ulubionych polskich pisarzach i porównują polską i czeską tradycję literacką. Zamiast dyskusji na żywo - cykl numerów tematycznych czeskich czasopism.
W kwietniu ukazał się numer polski czasopisma historycznego "Dějiny a současnost" poświęcony historii i kulturze polskich Kresów - zarówno tych Wschodnich jak i Zachodnich. W maju dodatek o współczesnej polskiej poezji opublikował dwutygodnik kulturalny A2 a w czerwcu numer tematyczny o Polsce przygotowało najbardziej prestiżowe czeskie czasopismo literackiego Host.
Na zakończenie wyłącznie cyfrowego etapu działalności, w drugiej połowie czerwca Instytut Polski w Pradze przygotował dwa bardzo różne projekty. W ostatnich dniach na stronach Instytutu został w formie e-booka opublikowany cykl artykułów "Migawki z historii Polski", przygotowany we współpracy z dziennikiem Lidové noviny. - Postanowiliśmy uratować przed zapomnieniem teksty historyków, które powstawały w ostatnich latach dzięki współpracy Lidovych novin i Instytutu Polskiego w Pradze - powiedział Ruczaj.
"Migawki z historii Polski" obejmują przede wszystkim zmagania z dwoma systemami totalitarnymi. Znajdziemy w nich portrety Witolda Pileckiego czy Jana Karskiego, ale także teksty o wydarzeniach, które nie były w czeskiej przestrzeni publicznej dotąd praktycznie w ogóle znane. - Eseje o operacji polskiej NKWD czy o Inteligenzaktion są według mojej wiedzy pierwszymi w ogóle poważniejszymi przedstawieniami tych tematów w języku czeskim. Choćby dlatego warto było udostępnić te teksty dla internautów - powiedział dyrektor Instytutu. (ebook można znaleźć tutaj)
W przyszłość ukierunkowany jest natomiast drugi duży online projekt oznaczony hashtagiem #zvemeksousedum czyli "Zapraszamy do sąsiadów". Co roku w czerwcu odbywały się w położonych pod Zamkiem Praskim ogrodach Ambasady RP w Pradze tradycyjne plenerowe Dni Polskie - okazja do prezentacji polskich atrakcji turystycznych i gastronomii. - W tym roku ogrody są wyłącznie wirtualne, ale i tak przyciągają tłumy - relacjonuje z Pragi Maciej Ruczaj. - Na naszym Facebooku prezentują się kolejne regiony, można wygrać interesujące nagrody. Nagraliśmy kilka rozmów z czeskimi podróżnikami, którzy zachwalają ulubione miejsca w Polsce. Wszystko oczywiście w celu skłonienia Czechów do wyruszenia do Polski - jak tylko umożliwią to warunku epidemiologiczne - zaznaczył.
Przykładowe wideo można obejrzeć np. pod tym adresem
Źródło: Instytut Polski w Pradze