Redakcja Polska

22 lata temu zmarł Zbigniew Herbert – poeta, eseista, autorytet moralny

28.07.2020 13:30
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, pisarz, dramaturg i eseista, zmarł 28 lipca 1998 roku. Pisarz od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Audio
  • 22. rocznica śmierci Herberta - relacja Ewy Plisieckiej
Zbigniew Herbert, rok 1963
Zbigniew Herbert, rok 1963Foto: PAP/CAF/Marek Langda

Bądź wierny, idź – te słowa przesłania Pana Cogito to zarazem credo literackie i życiowe Zbigniewa Herberta.

Zafascynowany kulturą antyczną autor zbioru esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” stworzył także słynną postać Pana Cogito, który przyglądał się PRL-owskiej rzeczywistości, tak odmiennej od cywilizacji Zachodu. Herbert był także autorem wydanego przez Paryską Kulturę "Raportu z oblężonego Miasta" – wierszy powstałych pod wpływem wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Nazywany "kronikarzem XX wieku", dla wielu był także autorytetem moralnym.

Znany z bezkompromisowości pisarz obserwował i komentował ponurą PRL-owską rzeczywistość, bezwzględnie wytykając jej absurdy. Angażował się także w działania opozycji.  Stworzona przez niego postać - Pan Cogito – to alter ego poety, który przez wiele lat nie może pogodzić się z tym, co widzi dokoła.

Książki Herberta zostały przetłumaczone na 38 języków. Pisarz od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Rok 2018, decyzją Sejmu, był obchodzony jako Rok Zbigniewa Herberta.

IAR/ep