Redakcja Polska

Za nami uroczyste obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

17.08.2020 14:29
W weekend w Polsce uroczyście obchodzono stulecie Bitwy Warszawskiej. Najwięcej wydarzeń, związanych z rocznicą, miało miejsce na Mazowszu i w Warszawie. W stolicy Polski uroczystości uświetniła obecność amerykańskiego sekretarza stanu Mika Pompeo.
Audio
Wicepremier Piotr Gliński
Wicepremier Piotr GlińskiFoto: PAP Piotr Nowak

W sobotę w południe z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wziął m.in. udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Mike Pompeo powiedział, że Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w. Dodał też, że był zaszczycony, mogąc wspólnie z Polakami upamiętniać setną rocznicę tego wydarzenia. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy wizyta Mika Pompeo w Polsce ma dwa wymiary: symboliczny i praktyczny. Wymiar symboliczny - wskazywał prezydent - wiąże się ze stuleciem Bitwy Warszawskie, a praktyczny z podpisaniem nowej polsko-amerykańskie umowy obronnej. Prezydent przypomniał, że w wojnie 1920 roku polskie wojsko było wspierane przez siły amerykańskie. Mike Pompeo ze strony amerykańskiej podpisał umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między obu krajami.

Uroczystości rocznicowe – w tym apel poległych – miały miejsce w Ossowie. Wzięli w nich udział przedstawiciele rządu, Sejmu, Senatu, duchowieństwo i władze samorządowe. Hołd żołnierzom Bitwy Warszawskiej oddano w Radzyminie. W Apelu Poległych na cmentarzu bohaterów z udziałem Wojska Polskiego wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, Polacy z kraju i zagranicy.

Uroczystości odbyły się też w Radzyminie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nawiązał tu do podpisanej umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w piątek od Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda mówił tam o bohaterstwie i męstwie polskich żołnierzy. Polegli wtedy bronili tego, co było dla nich ważne - Polski.

Symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej była premiera filmu „Wojna światów” w Teatrze Polskim w Warszawie. To zbiór archiwalnych materiałów filmowych, dokumentujących zwycięstwo Polski nad Armią Czerwoną. Jak powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński obraz przedstawia zderzenie cywilizacji z antycywilizacją

W stulecie Cudu nad Wisłą otwarte zostały także podwoje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

IAR/ep

 

Rusza Program Stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

16.08.2020 18:45
Ponad 460 młodych ludzi polskiego pochodzenia otrzyma stypendia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach Programu Stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie . W nadchodzącym roku akademickim rozpoczną oni studia na polskich uczelniach lub kursy do nich przygotowujące.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniach dla Sybiraków

15.08.2020 16:39
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1936-1956.

Litwa: na Wileńszczyźnie uczczona została setna rocznica Bitwy Warszawskiej

16.08.2020 12:00
Polacy mieszkający na Litwie, kombatanci, harcerze i dyplomaci uczcili setną rocznicę polskiego zwycięstwa nad bolszewikami. Uroczystości odbyły się w Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie oraz w Zułowie, gdzie urodził się marszałek Józef Piłsudski.